Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

13 marca 1931 – pierwszy dzień Równości

Tekst, do którego zachęcamy tym razem, ukazał się na profilu FB gdańskiej Loży „Gwiazda Morza”. Nawiązuje do rocznicy ważnej w historii naszego narodu, skłaniającej jednak do refleksji ponadnarodowych. Zapraszamy też do udziału w dyskusji na forum pod adresem www.facebook.com/GwiazdaMorzaGdanskDziś mija 87 lat od wprowadzenia do obiegu prawnego Rzeczypospolitej niezwykle ważnej ustawy. Akt prawny, o którym mowa znosił wszystkie przywileje lub ograniczenia związane z pochodzeniem, narodowością, językiem, rasą lub religią sprzed 1918 roku. Był więc - z ducha - niezwykle piękną deklaracją, miłą sercu każdego Wolnomularza: jesteśmy RÓWNI.


Równość jest fundamentalną cnotą wolnomularską. Jak wszystko w loży nie jest jednak rzeczą prostą. Bo czym jest owa Równość? Praktyką? Czy może tylko deklaracją? 

Jeśli bowiem wierzymy w nią, to jak odniesiemy się do tego, co dzieje się w świecie? Czy młody, ubogi Somalijczyk może czuć się równy synowi zamożnej republikańskiej rodziny w USA? Czy Hindus albo Pakistańczyk w Anglii na pewno ma takie same prawa jak rodowity Brytyjczyk? A co z chrześcijanami w krajach arabskich? Albo - dla równowagi - z innowiercami w państwach chrześcijańskich? Czy zdobywający na olimpiadzie heros jest równy przeciętnemu Kowalskiemu? Wszak dziennikarze określają go mianem "człowieka z innej planety"!

A gdzie w tym kontekście jest Polska? Czy kobieta, zarabiająca mniej i będąca w pracy obiektem rubasznych żartów - może się czuć równa swojemu koledze z pracy? Czy nauczycielka, która jest lesbijką, a którą zwalnia pracodawca, aby przypodobać się lokalnemu biskupowi jest równa swojej heteroseksualnej koleżance? Czy przyjeżdżający do miasta rolnik jest równy warszawiakowi, rzucającemu mu pogardliwe określenie "wieśniak"? Czy w osobie bezdomnej, albo starszej - na pewno widzimy takiego samego Człowieka, jak w eleganckim młodym menedżerze z korporacji?

A może Równość należy sprowadzić do wymiaru oczekiwań. Może po prostu oznacza ona, że od każdego członka Ludzkości oczekiwać należy RÓWNEGO WYSIŁKU na rzecz Wspólnoty? Ten, którego Natura wyposażyła w większe umiejętności, siły czy zasoby ma się wysilać tak samo jak ten, który jest słabszy. W efekcie obaj dadzą równą część swojego potencjału - choć oczywiście, w wymiarze nominalnym ich wkład będzie różny. Czyż bowiem Wdowi Grosz nie waży tyle samo, co worek pieniędzy bogacza?

A może Równość to RÓWNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ względem Prawa i równe moralne obligo do właściwego postępowania? A czy Równość ta obowiązuje? Przecież zawsze w historii ci, którzy mieli władzę, potęgę i znaczenie potrafili uniknąć sprawiedliwości. Historię piszą wszak zwycięzcy. 

Jeśli jednak nam się to nie podoba - to popatrzmy na samych siebie - czyż nie przykładamy innymi miar do obcych i swoich przyjaciół? Ileż to razy widząc naszego znajomego wsiadającego za kółko po wypiciu dwóch piw, albo lampki wina nie usprawiedliwialiśmy się: "znam go - ma mocną głowę". A przecież gdybyśmy usłyszeli o takiej sytuacji w telewizji - bylibyśmy oburzeni obojętnością ludzi pozwalających na wykroczenia i ryzykujących życiem swoim i innych...

Czyż nie jest czasem tak, jak działo się za czasów Zimnej Wojny, gdy jeden z amerykańskich polityków zapytany o ochranianie przez USA jednego z okrutnych dyktatorów odpowiedział: "och tak, to jest łobuz i kanalia - ale trzeba go usprawiedliwić, bo to NASZ łobuz i NASZA kanalia".

Równość nie jest więc sprawą prostą. Ale tym większy nasz, wolnomularski, obowiązek aby się nią zajmować i ją pielęgnować.

 

Kordian Krukowski

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika