Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Kartka z kalendarza - wspomnienie o J. T. Desaguliers

John Theophilus Desaguliers John Theophilus Desaguliers

335 lat temu, 12 marca 1683 r. w La Rochelle urodził się Jean Théophile des Aguliers, bardziej znany jako John Theophilus Desaguliers. Był filozofem, fizykiem, pastorem, a także wolnomularzem – współautorem pierwszej Konstytucji masońskiej, Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Anglii.


Pochodził z rodziny francuskich Hugenotów, jego ojciec był pastorem. Na skutek Edyktu z Fontainebleau, który nakazywał likwidację kościołów i szkół protestanckich we Francji, 11-letni wówczas Jean Théophile trafił do Anglii. W 1709 r. ukończył kolegium Christ Church Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jako duchowny Kościoła Anglii był proboszczem kolejno w dwóch parafiach oraz kapelanem księcia Jamesa Brydgesa.


W 1714 r. został członkiem Towarzystwa Królewskiego, które aż trzykrotnie uhonorowało go swym najwyższym odznaczeniem. Desaguliers - naukowiec zasłynął z odkryć w dziedzinie energii elektrycznej, udoskonalenia maszyny parowej, a także udziału w eksperymentach Isaaca Newtona i popularyzowaniu jego dorobku. Uznanie przyniosło mu dwutomowe dzieło opisujące mechanikę newtonowską i praktyczne zastosowania najnowszych zdobyczy fizyki. Ponadto uważany jest za wynalazcę planetarium. Był inicjatorem i autorem pierwszych odczytów wykładów w Londynie, do jego słuchaczy należeli nie tylko naukowcy, ale też królowie Jerzy I i Jerzy II oraz członkowie rodziny królewskiej.


Bez wątpienia musiał też być aktywnym i zaangażowanym masonem, skoro w 1719 r. jemu właśnie powierzony został zaszczytny urząd Wielkiego Mistrza Wielkiej Loży Anglii, a później dwukrotnie pełnił jeszcze funkcję zastępcy Wielkiego Mistrza. Po dziś dzień jest jednak wśród wolnomularzy pamiętanym przede wszystkim jako współautor pierwszej Konstytucji masońskiej, od nazwiska redaktora zwanej Konstytucją Andersona. Dodać w tym miejscu należy, iż Jamesa Andersona i Johna T. Desaguliersa łączyła przyjaźń.


Wspomnieć też wypada, że był żonaty i miał siedmioro dzieci, z których dwoje dożyło dorosłości. Jeden z synów wzorem dziadka i ojca został pastorem, drugi zaś wybrał zawód wojskowego.

John T. Desaguliers odszedł na Wieczny Wschód w wieku 60. lat.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika