Mar 21, 2018 Last Updated 9:39 PM, Mar 13, 2018

13 marca 1931 – pierwszy dzień…

Tekst, do którego zachęcamy tym razem, ukazał się na profilu FB gdańskiej...

Kartka z kalendarza - wspomnie…

335 lat temu, 12 marca 1683 r. w La Rochelle urodził się Jean Théophile d...

Reaktywacja

Drodzy Czytelnicy, jak zapewne zauważyliście po niespełna tygodniowej przerwie R...

Podpisano traktat przyjaźni pomiędzy LDH i WWRP

W dniu 14 lutego 2018 roku, w Warszawie, podczas niezwykle uroczystego spotkania miała miejsce ceremonia podpisania Traktatu o Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Federacją Polską Międzynarodowego Zakonu Wolnomularskiego Le Droit Humain, a Wielkim Wschodem Rzeczypospolitej Polskiej.

Układ podpisali: ze strony Federacji Polskiej - Prezydent Federacji B:. Stanisław Wyrożemski oraz - Delegat Rady Najwyższej Le Droit Humain, Honorowy Wielki Komandor, S:. Alicja Dworak, zaś ze strony Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej - Wielki Mistrz B:. Zbigniew Grabowski.


Wydarzenie to jest znaczącym przełomem w historii odradzającego się liberalnego wolnomularstwa w Polsce. Po raz pierwszy dwie obediencje działające na terenie naszego kraju zawarły wzajemny i bezpośredni układ. Zgodnie z tradycją, obie Potęgi Symboliczne uznały wzajemnie swoją podmiotowość oraz suwerenną władzę, zachęcając jednocześnie swoich członków do jak najściślejszej współpracy w ramach Sztuki Królewskiej, dla pożytku Wolnomularstwa i całej Ludzkości.Komunikat.Prasowy

Podpisanie Traktatu daje nadzieję, że rozpoczął się w Polsce etap braterskiej integracji środowisk wolnomularskich. Strony układu wyraziły nadzieję, że więzy serdecznej przyjaźni będą się dalej zacieśniać i umacniać. Jest to także widomy znak, że w dzisiejszej Europie - pełnej nieufności, antagonizmów i podziałów społecznych to właśnie Wolnomularze mogą być tymi, którzy budują mosty i kultywują tradycje otwartości opartej na wartościach humanizmu.

podpisano:

Wielki Sekretarz FP LDH, Wielki Sekretarz WWRP
(Paweł Orkowski) (Wojciech St. Mościbrodzki)

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii