Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

20.09.2017 w Poznaniu spotkanie pt: "Dochód podstawowy - godne życie dla wszystkich"

W dniach 18-24 września 2017 roku w wielu krajach świętowany jest Międzynarodowy Tydzień Dochodu Podstawowego.

Z tej okazji Polska Sieć Dochodu Podstawowego w środę 20 września o godzinie 18:30 organizuje w poznańskiej klubokawiarni Meskalina (Stary Rynek 6) spotkanie pt. „Dochód podstawowy – godne życie dla wszystkich”.

Koncepcja dochodu podstawowego w ostatnich latach zyskuje na popularności. Opowiadają się za nią politycy i polityczki (socjalistyczny kandydat na prezydenta Francji Benoît Hamon, liderka Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon, minister finansów w gabinecie cieni brytyjskiej Partii Pracy John McDonnell), teoretycy i teoretyczki (Philippe Van Parijs, Carole Pateman), biznesmeni (Elon Musk), ekonomiści (Robert Reich, Guy Standing, Yanis Varoufakis), a także ruchy społeczne (Ruch Oburzonych) czy nawet niektóre związki zawodowe (brytyjski Unite). Czym jednak jest dochód podstawowy?

To świadczenie pieniężne, które ma przysługiwać wszystkim obywatelom i obywatelkom bez względu na to czy są bogaci czy biedni, czy pracują, uczą się, poszukują pracy czy też są nieaktywni zawodowo. Dochód podstawowy powinien być na tyle wysoki, by zapewnić wszystkim realizację podstawowych potrzeb biologicznych i społecznych – punktem odniesienia mogą być miary takie jak granica ubóstwa czy minimum socjalne. Jest to tym samym urealnienie podstawowych praw człowieka. Jeśli ktoś ma prawo do życia i godności to nie mogą być one uwarunkowane przejściem jakiegoś testu dochodowego lub koniecznością pracy zarobkowej.

Dochód podstawowy tym samym, w przeciwieństwie do świadczeń opartych na kryterium dochodowym, kierowanych wyłącznie do osób ubogich, nie stygmatyzuje swoich beneficjentów. Świadczenia warunkowe, jak pokazały doświadczenia wielu krajów, nie są skuteczne w rozwiązywaniu problemu ubóstwa, ponieważ z konieczności trafiają wyłącznie do części potrzebujących. Część z powodu niewiedzy, nieumiejętności poruszania się w procedurach administracyjnych lub zwykłego wstydu nie zgłasza się po świadczenia, które im przysługują. Dochód podstawowy zapobiega ubóstwu, a nie na nie odpowiada, gdy ono już wystąpi.

Dochód podstawowy przysługuje jednostkom, a nie rodzinom, tym samym wzmacniając niezależność słabszej strony (najczęściej kobiet) w gospodarstwie domowym. Zwiększa tym samym możliwość opuszczenia relacji opartej na przemocy ekonomicznej lub fizycznej, a także równiejszego i bardziej partnerskiego kształtowania relacji międzyludzkich.

Dochód podstawowy odpowiada również na palące dzisiaj problemy bezrobocia i niepewności na rynku pracy. Z uwagi na to, że jest regularny daje pewność, że w każdym kolejnym miesiącu nasze podstawowe potrzeby będą zrealizowane. Zapewnia tym samym poczucie bezpieczeństwa, co sprzyja uwolnieniu twórczości i rozwojowi osobistemu.

Przez redystrybucję od osób lepiej zarabiających i bardziej majętnych do gorzej zarabiających i mniej posiadających wyraźnie zmniejszyłby również drastycznie rosnące  dzisiaj nierówności ekonomiczne. Wzmocniłby także pozycję przetargową pracownic i pracowników w negocjacjach płacowych i poprawiłby ich warunki pracy.

Ogromna część pożytecznej społecznie pracy jaką wykonujemy nie jest opłacana. Opieka nad bliskimi, prace domowe, pomoc sąsiedzka, wolontariat, aktywizm społeczny i polityczny – to wszystko aktywności niezbędne, dla pomyślnego funkcjonowania każdego społeczeństwa, a jednak nie wynagradzane. Z drugiej strony wiele prac zawodowych może nie być pożyteczne dla ogółu, a nawet szkodliwe społecznie (by wspomnieć choćby prace związane ze spekulacyjnym sektorem finansowym). Uzależnienie dostępu do podstawowych środków finansowych od pracy zarobkowej jest zatem niemoralne i społecznie szkodliwe.

Bieda i brak czasu są również barierą w uczestnictwie w procedurach demokratycznych. Dochód podstawowy zapewni tę możliwość nadając realny wymiar systemowi demokratycznemu. Lepiej funkcjonująca demokracja to zaś lepiej reprezentowane interesy różnych grup i bardziej sprawiedliwe społeczeństwo.

Dochód podstawowy odpowiada również na coraz bardziej wszechobecne przemiany technologiczne, robotyzację i automatyzację pracy. Tym samym jest rozwiązaniem, które nie tylko dzisiaj wydaje się być bardzo atrakcyjne, ale niebawem będzie również konieczne.

Poza poznańskim spotkaniem w poniedziałek (18 września) o godzinie 15.00 tematowi dochodu podstawowego będzie poświęcona audycja radiowa w Programie 4 Polskiego Radia, w której wystąpią zwolennicy i przeciwnicy tego rozwiązania.

W środę 20 września o godz. 18:30 w klubokawiarni Meskalina (Poznań, Stary Rynek 6) odbędzie się zaś spotkanie „Dochód podstawowy – godne życie dla wszystkich” organizowane przez Polską Sieć Dochodu Podstawowego.

Współorganizatorem spotkania w Poznaniu (wtorek, 20 września 18:30) jest Stowarzyszenie imienia Edwarda Abramowskiego.

Strona Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego: www.dochodpodstawowy.pl

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika