Aug 23, 2017 Last Updated 8:49 AM, Aug 18, 2017

Wyrazy solidarności z polskimi…

Redakcja Rzeczpospolitej Wolnomularskiej pragnie przekazać wyrazy głębokiego wsp...

Masońskie symbole w herbie mia…

W górach Ural, w  rejonie swierdłowskim niedaleko jak na rosyjskie w...

"Królewicz Olch" - r…

Z dedykacją dla jednego, wspaniałego B:., z podziękowaniem za braterskie spotkan...

Masońskie symbole w herbie miasta

W górach Ural, w  rejonie swierdłowskim niedaleko jak na rosyjskie warunki (195 km)  od Ekaterinburga znajduje się maleńkie miasto (nieco ponadherb kuszwy 30 000 mieszkańców) Kuszwa, które w ciągu swojej prawie 300 letniej historii (osada górnicza założona w 1735) nie wyróżniało się niczym szczególnym poza niewielkim wydobyciem rud żelaza w okolicznych kopalniach oraz faktem, iż na jego cześć nazwano jeden z tysięcy marsjańskich kraterów. Dzisiaj  miasto pogrążone jest w stagnacji, jego populacja ciągle spada i w zasadzie nie ma powodów dla których przeciętny człowiek, zainteresowany otaczającym go światem mógłby się Kuszwą zainteresować.

Jednym z istotniejszych wydarzeń w najnowszej historii była Decyzja nr 247  Kuszewskiej Miejskiej Dumy z 3 lutego 2005 o zmianie herbu miasta. Dotychczasowy symbol wskazujący na typowo górniczo – przemysłowy charakter tej niewielkiej miejscowości został zmieniony na herb, który we wspomnianej wyżej decyzji został opisany w następujący sposób:

„W lazurowym polu srebrne wskazówki, w które wpisana jest góra o trzech wierzchołkach w kolorze pola, w górze złoty tygiel z czerwoną cieczą wylewającą się z niego. Na górze, na końcu wskazówki Oko Opatrzności w lazurowym trójkącie otoczone złotym blaskie. Szczyt zwieńczony jest złotą koroną z trzema zębami w kształcie wieży”

W rosyjskim  internetowym serwisie heraldycznym (www.heraldicum.ru) symbolika herby Kuszwy wyjaśniona jest następująco:

„Wyobrażenie krokwi symbolizuje bazę i wsparcie, jaką dla historii miasta jest kopalnia Gorobłagodatska (Гороблагодатская), znakiem pieczęci jest Oko Opatrzności, trójkąt oraz promienie otaczające go symbolizują zarówno Gorobłagodski Okręg Górniczy jak i są emblematem wartości i równości wszystkich ludzi i wszystkich terytoriów. Wskazówki i góra oznaczają góry Błagodat i Sinnaja. Tygiel służy wskazaniu na branżę metalurgiczną”

Nas wyjaśnienie rosyjskiego serwisu heraldycznego nie przekonało. Szczególnie skojarzenie cyrkla z dwiema krokwiami. Postaramy się znaleźć trochę więcej informacji na temat samego miasta i jego herbu.

 

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii