Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Deska ucznia

Wielowymiarowość pracy wolnomularskiej nad rozwojem siebie i przez to całej ludzkości ma przeróżne aspekty i szereg metod, które dla postronnych zasłonięte są masońską tajemnicą. Nie jest jednak sekretem, że wolnomularze  symbolicznie tworzą świątynię ludzkości budując ją w wymiarze intelektualnym w czasie symbolicznych prac architektonicznych. Oczywiście to tylko symbol, jak wszystko w wolnomularstwie. Faktycznie praca polega na intelektualnym rozwoju ludzi, gromadzących się w lożach. Rzeczpospolita Wolnomularska od początku publikuje nadsyłane do nas wolnomularskie deski, które powstały w różnych lożach.

Nie tak dawno opublikowaliśmy wspaniałą pracę o tym, że doskonałosć może być szkodliwa, którą otrzymaliśmy od wolnomularza z Wielkiego Wschodu Polski. Początek lipca to publikacja dwóch niezwykle ważnych w dzisiejszych czasach prac powstałych w Wielkim Wschodzie Rzeczypospolitej Polskiej, referatów próbujących dać odpowiedź na pytanie czym dzisiaj jest Europa i czym będzie.

Dzisiaj chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na deskę wolnomularskiego ucznia. Deska ta powstała w warszawskiej Loży Kultura, loży o bogatej historii pracującej swego czasu w Wielkim Wschodzie Polski, dzisiaj w Wielkim Wschodzie Rzeczypospolitej Polskiej.  Plik z treścią tej deski, jaki otrzymaliśmy w redakcji, jest niezwykły. Niezwykły dlatego, że –zapewne przez przypadek – otrzymaliśmy wersję z komentarzami zapisanymi w trybie rejestracji zmian. Były to komentarze II Dozorcy Loży do treści deski napisanej przez ucznia (informacja dla porfanów: II Dozorca jest odpowiedzialny za uczniów, ich rozwój, nauki i finalnie za rekomendowanie ich do podwyżki na II stopień symboliczny). Relacja tych dwóch braci zapisana w swoistych glossach pełna szacunku, troski i braterstwa na zawsze pozostanie w mojej pamięci. Zaangażowanie brata II Dozorcy w wolnomularskie nauki brata Ucznia, które mogłem przeczytać w tych komentarzach wychodzi daleko poza to, czego sam doświadczałem będąc uczniem i czeladnikiem. Gdyby każda loża w kraju miała tak zaangażowanych dozorców, jak Loża Kultura w czasie powstawania tej deski świat byłby bez wątpienia lepszy, gdyż loże wolnomularskie pracują tak dobrze, jak dobrze pracują ich oficerowie. 

Zapraszamy do lektury pracy: "Izba rozmyślań jako podróż do wnętrza Ziemii" autorstawa brata Dariusza Michała, ucznia wolnomularskiego w Loży Kultura na Wschodzie Warszawy.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.



Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika