May 27, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Triforium na Wschodzie Olkusza - nowy trójkąt wolnomularski w ramach WWRP

Masur - Praca własna Martin-Luther-Kirche, Dresden: detail of triforium. Masur - Praca własna Martin-Luther-Kirche, Dresden: detail of triforium.

Triforium – takie miano nosi trójkąt wolnomularski, powołany decyzją Rady Zakonu Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej przy warszawskiej Loży Kultura.  To kolejny już (po wrocławskim Mikrokosmosie) zalążek warsztatu w południowej części naszego kraju. O sile i potencjale Trójkąta stanowi czterech Mistrzów z długim wolnomularskim stażem, których wspierają aktywni Uczniowie. Wszystko to daje nadzieję, że nie trzeba będzie długo czekać na ukonstytuowanie się pełnoprawnej Loży. Szczególną radością napawa fakt, że warsztaty wolnomularskie powstają już nie tylko w wielkomiejskich ośrodkach, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, czy Poznań, lecz również w lokalizacjach nieco mniejszych, a nawet miejscowościach powiatowych. Siedzibą trójkąta Triforium jest Olkusz, niewielkie, lecz niezwykle urokliwe miasteczko położone w ziemi małopolskiej, mniej więcej w połowie drogi między Katowicami a Krakowem. Warto przy tym dodać, że Olkusz jest miastem starym – powstał jeszcze we wczesnym średniowieczu. Był miastem królewskim, którego życie koncentrowało się wokół górnictwa. Z Olkusza pochodzą też znaczące postacie historyczne – królewski astronom Marcin Bylica, czy Marin Biem, profesor Akademii Krakowskiej. Tu także znajduje się grób naszego wolnomularskiego brata – Francesco Nullo, który poległ w 1863 roku w jednej z bitew Powstania Styczniowego. Nazwa trójkąta – Triforium – pochodzi ze świata architektury i oznacza trzyczęściowe okno przedzielone kolumnami, często występujące jako element budowli romańskich i gotyckich. Warto przy tym dodać, że starsza, pierwotna forma triforium posiada dwie kolumny, których znacznie jest oczywiste dla każdego wolnomularza. Jest więc Triforium elementem będącym źródłem światła, zarazem pozwalającym poznawać świat zewnętrzny. Zawiera w sobie ważną dla wolnomularzy liczbę trzy i symbolicznie nawiązuje do dwóch Kolumn. Z kolei łuki zdobiące okna są podobne mostom – bowiem olkuski Trójkąt stawia sobie za cel zbliżanie wolnomularskich środowisk przede wszystkim pobliskiego Śląska i ziemi małopolskiej. Warto też dodać, że Bracia i Siostry Trójkąta dysponują już własnym lokalem, w którym z całą pewnością chętnie podejmą wolnomularzy, których podróże zaprowadzą do gościnnej olkuskiej ziemi. Triforium pracować będzie w Rycie Szkockim Dawnym i Uznanym oraz Rycie Francuskim Nowoczesnym.

1 komentarz

  • Link do komentarza Maksymilian Janusz Maksymilian Janusz niedziela, 09 lipiec 2017 11:20

    Vivat WWRP, Vivat S:. i D:. Loża Kultura na Wsch:. Warszawy, Vivat Trójkąt Triforium na na Wsch:. Olkusza.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika