Apr 22, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Doroczny Konwent Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 20 maja 2017 roku w Warszawie miał miejsce doroczny Konwent Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór majowego terminu jest nieprzypadkowy - podkreśla on znaczenie wielkiego dzieła polskich masonów - demokratycznej i oświeceniowej Konstytucji 3 Maja. Wolnomularze WWRP czują się dziedzicami i spadkobiercami tej pięknej tradycji, zobowiązującej nas do szczególnie wytrwałej pracy nad obrabianiem symbolicznego kamienia i pielęgnowaniem wysokich standardów.

W wyniku wyborów urząd Wielkiego Mistrza objął Brat Zbigniew Grabowski, zastępując ustępującego po upływie swojej kadencji Brata Andrzeja Kaźmierczaka.

Po wyborze nowy Wielki Mistrz powiedział: "Podstawą wolnomularstwa jest wolność, równość i braterstwo. Głęboko wierzę, że Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach którego pracują najstarsze polskie loże liberalne będzie ostoją tych wartości i miejscem ich twórczego rozwijania. Tworzymy wspólnotę suwerennych lóż, w której panuje atmosfera współpracy i swoboda pracy na rzecz Ludzkości. Loże WWRP są zróżnicowane - niektóre mają rys bardziej społeczny, inne filozoficzny, a jeszcze inne - ezoteryczny. Ta różnorodność jest jednocześnie naszą wielką siłą, bowiem buduje klimat otwartości i wzajemnego szacunku. Dzięki temu możemy patrzeć w przyszłość z ufnością, a każdy, komu bliskie są wolnomularskie wartości jest mile widzianym gościem podczas naszych prac."

W podobnym duchu wypowiedział się ustępujący Wielki Mistrz: "Myślę, że za mojej kadencji udało się nam zachować wartości najcenniejsze - przyjaźń i tradycje najstarszych polskich lóż romańskich. Przekazując Młotek Wielkiego Mistrza w tak godne i zasłużone dłonie jestem pewien, że polskie wolnomularstwo liberalne będzie dobrze i stabilnie rozwijać się w oparciu o solidny fundament doświadczenia brata Zbigniewa."

Prof. dr hab. inż. Zbigniew Grabowski, jest zasłużonym polskim naukowcem (uzyskał tytuł profesora zwyczajnego w 1975 roku), byłym rektorem Politechniki Warszawskiej, członkiem wielu szanowanych instytucji naukowych. Pełnił także funkcję ministra i kierownika Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego. Inicjowany blisko trzydzieści lat temu do wolnomularstwa w ramach Wielkiego Wschodu Francji, jest jednym z twórców polskiego wolnomularstwa. Jest członkiem najstarszej polskiej loży liberalnej "Nadzieja” na Wschodzie Warszawy (powstałej w 1990 roku Lille, a następnie przeniesionej do Polski) i jej wieloletnim Czcigodnym Mistrzem. 

2 komentarzy

  • Link do komentarza Paweł Wilk Paweł Wilk poniedziałek, 22 maj 2017 22:33

    Serdeczne gratulacje Czcigodnemu Wielkiemu Mistrzowi z życzeniami jednoczenia we współpracy wolnomularstwa polskiego

    Paweł Wilk

  • Link do komentarza Anton Anton niedziela, 21 maj 2017 15:39

    Serdeczne gratulacje dla brata Zbigniewa. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. WWRP jest obediencją młodą lecz bez wątpienia wniesie dużo dobrego do polskiego wolnomularstwa.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika