Jul 17, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Na Wieczny Wschód odszedł Zbigniew Maleszewski

W dniu 4 maja 2017 roku, w wieku 93 lat, odszedł od nas Zbigniew Maleszewski, wybitny rzeźbiarz, architekt, aktywny Mistrz lóż Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego "Le Droit Humain" oraz Wielkiej Loży Kultur i Duchowości.

zbigniew

Uczestniczył w powstaniu wileńskim, w szeregach Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Po wojnie studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i Rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych, był uczniem Franciszka Strynkiewicza. Był również intelektualnym inspiratorem powstania Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Tworzył rzeźby wyłącznie w kamieniu - wykorzystuje głównie marmur, granit, bazalt, serpentynit i sjenit. Wystawiał regularnie od 1954 roku. Laureat licznych krajowych i zagranicznych konkursów rzeźbiarskich i architektonicznych. Jest autorem pomnika poświęconego gen. Kazimierzowi Pułaskiemu w Denver (USA).

pulaski memorial

Odbył liczne podróże artystyczne, m.in. po Azji, Afryce i Europie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Brat Zbigniew nigdy nie ukrywał swojej przynależności do wolnomularstwa, aktywnie uczestniczył w pracach lóż Jan Henryk Dąbrowski (GLCS), Pierre et Marie Curie (LDH) oraz Konstytucja 3 maja (LDH). W 2013 roku udzielił wywiadu w portalu natemat.pl link.

Wolnomularze wyrażają żal po śmierci słowami "Płaczmy, płaczmy, płaczmy... ale nie traćmy nadziei". 

Wszystkim, którzy go znali, rodzinie i znajomym składamy najserdeczniejsze kondolencje, wolnomularstwo straciło wybitnego brata, znakomitego mówcę, doskonałego artystę, od dziś Brat Zbigniew pracuje na Wiecznym Wschodzie.   

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika