Sep 26, 2017 Last Updated 1:18 PM, Sep 23, 2017

Karol Wojciechowski - Zasady r…

Na prośbę autora niezwykle ważnej pozycji w dziejach polskiej masonologii, Bitwy...

Łazienki jako zakamuflowany ko…

W najbliższą niedzielę razem z warszawskim przewodnikiem Danielem Echaustem będz...

XVII Konwent Krajowy Federacji…

16 września w swojej warszawskiej siedzibie obradował siedemnasty konwent krajow...

Nowa Loża na mapie Polski

8 kwietnia 2017 roku w Kielcach powstała pierwsza w historii loża wolnomularska w tym mieście. Warsztat pracuje pod zwierzchnictwem Międzynarodowego Mieszanego Zakonu Wolnomularskiego "Le Droit Humain”.

W uroczystości zapalenia świateł loży udział wzięli dostojni goście ze wszystkich lóż LDH w Polsce, pod przewodnictwem Wielce Potężnego  Wielkiego Komandora Wielce Dostojnej Siostry Alicji Dworak.

Licznie przybyli też goście z innych krajowych potęg wolnomularskich. Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej był reprezentowany przez przedstawicieli dwóch lóż – Loży Kultura, pracującej na Wschodzie Warszawy oraz Loży Gwiazda Morza, pracującej na Wschodzie Gdańska, Wielki Wschód Polski reprezentowała Loża Atanor, Wielki Wschód Francji był również obecny w osobie brata z Loży Gabriel Narutowicz. Uroczystość zaszczyciły też przedstawicielki Wielkiej Żeńskiej Loży Francji.

Loża Michał Tokarzewski Karaszewicz na Wschodzie Kielc pracuje pod młotkiem Witolda Sokały: Nie udało się w latach 20. XIX wieku. Wtedy na przeszkodzie stanął dekret carski, rozwiązujący bractwa masońskie na terenie Imperium Rosyjskiego. Dwieście lat później zapalamy światła loży” – powiedział w wywiadzie dla Onet.pl Czcigodny Mistrz. 

To szczególnie ważny moment dla polskiego wolnomularstwa, które ideowo rozproszone pracuje w największych ośrodkach miejskich tylko i w dodatku nie we wszystkich. Możliwość zrzeszenia się ludzi wolnych i dobrych obyczajów w województwie świętokrzyskim bez wątpienia wpłynie pozytywnie na rozwój masonerii w Polsce.

Warto przeczytać:  

Strona obediencji Le Droit Humain w Polsce:

Link do wywiadu z Dr Witoldem Sokałą – Czcigodnym Mistrzem Loży Michał Tokarzewski Karaszewicz

Sylwetka patrona loży - Michała Tokarzewskiego - Karaszewicza

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii