Nov 18, 2017 Last Updated 8:18 PM, Nov 6, 2017

Okno na południe Rzeczypospoli…

Całkiem niedawno na naszych łamach zamieściliśmy informację o powstaniu wolnomul...

Zapis Video wykładu W. Mościbr…

W dniu 18.10.2017 roku w Poznaniu w teatrze dnia ósmego odbył się wykład ...

Dr Zbigniew Łagosz w Akademii…

"Ezoteryczne wolnomularstwo w międzywojniu na kanwie działań zakonu Martynist&oa...

W. Mościbrodzki - Filozofia wolnomularstwa

Kolejny wykład Akademii Mistrza Hirama ugości znamienitego badacza masonerii  Wojciecha Mościbrodzkiego, członka Instytutu Sztuka Królewska w Polsce. Tematem wykładu będzie: "Filozofia wolnomularstwa". Prelekcja odbędzie się już 24 kwietnia 2017 roku w warszawskiej kawiarni Nowy Świat Muzyki przy ulicy Nowy Świat 63.  

Wolnomularstwo to przynajmniej 300 lat dyskretnej pracy nad polepszeniem świata. W tym czasie ludzkość wynalazła broń masowej zagłady, doszło do Holocaustu, zagłady Indian Ameryki Północnej i wielu innych okropności. Czy zatem świat jest lepszy? Czy wolnomularstwo ma coś do zaproponowania współczesnemu światu? Być może uda się prelegentowi i jego słuchaczom odpowiedzieć na te pytania.  

Wolnomularze od zawsze fascynowali swoją tajemniczością i skomplikowanym rytuałem. W lożach masońskich od kilkuset lat ludzie dyskutują i wymieniają się poglądami na tematy filozoficzne, a sam ruch określany bywa mianem systemu moralnego, skrytego za zasłoną symboli i alegorii. Czy wolnomularstwo doczekało się spójnej filozofii? Czy można mówić o spójnym systemie w tak zróżnicowanym ruchu, świadomie podkreślającym swoje przywiązanie do zróżnicowania? Czy istnieje wspólny mianownik między poglądami Braci takich jak W. Preston, A. Pike, Wolter i prof. Nowicki? I wreszcie najważniejsze: czy wolnomularstwo ma coś do zaproponowania współczesnemu światu?

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii