Nov 18, 2017 Last Updated 8:18 PM, Nov 6, 2017

Okno na południe Rzeczypospoli…

Całkiem niedawno na naszych łamach zamieściliśmy informację o powstaniu wolnomul...

Zapis Video wykładu W. Mościbr…

W dniu 18.10.2017 roku w Poznaniu w teatrze dnia ósmego odbył się wykład ...

Dr Zbigniew Łagosz w Akademii…

"Ezoteryczne wolnomularstwo w międzywojniu na kanwie działań zakonu Martynist&oa...

Deklaracja ideowa WWRP

W dniu 27 lutego 2017 roku poinformowaliśmy o powstaniu nowej polskiej obediencji wolnomularstwa liberalnego Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej (link do artykułu). 18 marca 2017 roku delegaci wszystkich lóż oraz władze Rady Zakonu WWRP spotkali się na kolejnym nadzwyczajnym konwencie, w trakcie którego uzgodniono m. in.  tekst deklaracji ideowej nowej obediencji. Bracia i Siostry z WWRP przesłali redakcji Rzeczposplitej Wolnomularskiej treść swojego apelu z prośbą o publikację. Na szczególną uwagę zasługuje dobitne podkreślenie autonomii lóż tworzących nową potęgę wolnomularską. 

 "Autonomia lóż jest dla nas jedną z najważniejszych zasad, wg jakich będzie pracowała nasza obediencja. Wracamy do źródeł: wolności, równości i braterstwa" - powiedział redakcji jeden z braci WWRP. 

 

Deklaracja

Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej, jako organizacja wolnomularska powstała w wyniku zgodnej i braterskiej współpracy pięciu Lóż, pośród których szczególne miejsce zajęły trzy (spośród czterech) warsztatów, które ongiś były założycielkami Wielkiego Wschodu Polski  niniejszym wyraża stanowisko, że wolnomularstwo jest wspólną wartością humanistyczną, opartą na tradycji związanej z Konstytucjami Andersona i odwołującą się do najszczytniejszych idei tolerancji oraz godności Człowieka, wyrażonej dewizą Wolność – Równość – Braterstwo.

Loże tworzące Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej uznają, że idee wolnomularskie mogą być realizowane jedynie w środowisku, w którym fundamentalną zasadą jest Braterstwo, wyrażające się w między innymi w poszanowaniu pełnej autonomii sumienia oraz suwerenności lóż, przy zachowaniu praworządności, legalności i uczciwości    w związku z tym zdecydowały się na powołanie nowej obediencji, w której wartości te będą wdrażane i praktykowane w atmosferze braterskiego, wzajemnego zaufania wobec Wolnomularzy i ich Warsztatów.

Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej, w którego składzie zdecydowały się pracować najstarsze i najbardziej zasłużone polskie loże liberalne, deklaruje niniejszym, że  zamierza kultywować i podtrzymywać najszlachetniejsze tradycje polskiego wolnomularstwa, sięgające blisko 250 lat w przeszłość i związane z najbardziej wzniosłymi chwilami w dziejach – takimi jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Podkreślamy, że w pełni podpisujemy się pod treścią Apelu Strasburskiego z 1961 roku, w którym zapisano, że "należy wspólnie poszukiwać warunków, w których wolnomularze dobrej woli, należący do wszelkich tradycji, rytów, symboli i wierzeń mogą pracować we wzajemnym szacunku i absolutnej wolności sumienia”.

Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej, w poszanowaniu szacunku i równości, wyraża niezłomną wolę przyjaznych i braterskich relacji ze wszystkimi wolnomularzami pracującymi w ramach wszystkich Potęg Symbolicznych na całym świecie, uważając jednocześnie, że prawidłowo rozumiane zasady Sztuki Królewskiej są w stanie przezwyciężyć wszelkie przeszkody na drodze do budowy Braterstwa Uniwersalnego.

5 komentarzy

 • Link do komentarza Marek Marek czwartek, 18 maj 2017 14:22

  Popieram i jestem

 • Link do komentarza Marek Stefan Szmidt Marek Stefan Szmidt czwartek, 23 marzec 2017 12:18

  Serdeczne gratulacje i życzenia sukcesów na niwie wolnomularskiej.
  Z poważaniem
  MStS

 • Link do komentarza Szabolcs Szilagyi Szabolcs Szilagyi czwartek, 23 marzec 2017 09:55

  Ładna, słuszna deklaracja, ale... nie wiem, jaka jest różnica pomiędzy dotychczasowych, a tych nowych zasad. Czy jest to kolejny podział? W jakim wolnomularstwie uczestniczyłem przez 22 lata? Mnie najbardziej brakuje: jak dopasować tradycyjnych formalności do nowoczesności 21. wieku? (Z pełnym szacunku do tradycji!)

 • Link do komentarza Pepas Pepas czwartek, 23 marzec 2017 06:32

  Żałuję, że nie jestem jednym z Was... życie, powodzenia Bracia

 • Link do komentarza Tadek Tadek środa, 22 marzec 2017 16:17

  powodzenia Bracia

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii