May 29, 2017 Last Updated 4:37 PM, May 26, 2017

Masoni patronami rządowych sam…

Już niedługo flota rządowych maszyn wzbogaci się o 2 samoloty typu Gulfstream G5...

Trójkąt wolnomularski w Kielca…

Rada Zakonu Wielkiego Wschodu Polski przegłosowała powstanie trójkąta wol...

Doroczny Konwent Wielkiego Wsc…

W dniu 20 maja 2017 roku w Warszawie miał miejsce doroczny Konwent Wielkiego Wsc...

Deklaracja ideowa WWRP

W dniu 27 lutego 2017 roku poinformowaliśmy o powstaniu nowej polskiej obediencji wolnomularstwa liberalnego Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej (link do artykułu). 18 marca 2017 roku delegaci wszystkich lóż oraz władze Rady Zakonu WWRP spotkali się na kolejnym nadzwyczajnym konwencie, w trakcie którego uzgodniono m. in.  tekst deklaracji ideowej nowej obediencji. Bracia i Siostry z WWRP przesłali redakcji Rzeczposplitej Wolnomularskiej treść swojego apelu z prośbą o publikację. Na szczególną uwagę zasługuje dobitne podkreślenie autonomii lóż tworzących nową potęgę wolnomularską. 

 "Autonomia lóż jest dla nas jedną z najważniejszych zasad, wg jakich będzie pracowała nasza obediencja. Wracamy do źródeł: wolności, równości i braterstwa" - powiedział redakcji jeden z braci WWRP. 

 

Deklaracja

Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej, jako organizacja wolnomularska powstała w wyniku zgodnej i braterskiej współpracy pięciu Lóż, pośród których szczególne miejsce zajęły trzy (spośród czterech) warsztatów, które ongiś były założycielkami Wielkiego Wschodu Polski  niniejszym wyraża stanowisko, że wolnomularstwo jest wspólną wartością humanistyczną, opartą na tradycji związanej z Konstytucjami Andersona i odwołującą się do najszczytniejszych idei tolerancji oraz godności Człowieka, wyrażonej dewizą Wolność – Równość – Braterstwo.

Loże tworzące Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej uznają, że idee wolnomularskie mogą być realizowane jedynie w środowisku, w którym fundamentalną zasadą jest Braterstwo, wyrażające się w między innymi w poszanowaniu pełnej autonomii sumienia oraz suwerenności lóż, przy zachowaniu praworządności, legalności i uczciwości    w związku z tym zdecydowały się na powołanie nowej obediencji, w której wartości te będą wdrażane i praktykowane w atmosferze braterskiego, wzajemnego zaufania wobec Wolnomularzy i ich Warsztatów.

Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej, w którego składzie zdecydowały się pracować najstarsze i najbardziej zasłużone polskie loże liberalne, deklaruje niniejszym, że  zamierza kultywować i podtrzymywać najszlachetniejsze tradycje polskiego wolnomularstwa, sięgające blisko 250 lat w przeszłość i związane z najbardziej wzniosłymi chwilami w dziejach – takimi jak uchwalenie Konstytucji 3 Maja.

Podkreślamy, że w pełni podpisujemy się pod treścią Apelu Strasburskiego z 1961 roku, w którym zapisano, że "należy wspólnie poszukiwać warunków, w których wolnomularze dobrej woli, należący do wszelkich tradycji, rytów, symboli i wierzeń mogą pracować we wzajemnym szacunku i absolutnej wolności sumienia”.

Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej, w poszanowaniu szacunku i równości, wyraża niezłomną wolę przyjaznych i braterskich relacji ze wszystkimi wolnomularzami pracującymi w ramach wszystkich Potęg Symbolicznych na całym świecie, uważając jednocześnie, że prawidłowo rozumiane zasady Sztuki Królewskiej są w stanie przezwyciężyć wszelkie przeszkody na drodze do budowy Braterstwa Uniwersalnego.

5 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii