May 27, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Powstał Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej

25 lutego 2017 roku na Wschodzie Warszawy odbył się konwent zjednoczeniowy, na którym przedstawiciele pięciu lóż wolnomularskich bazując na strukturach Wielkiego Liberalnego Wschodu Polski, powołali do życia nową polską obediencję wolnomularską – Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej.
W składzie WWRP znalazły się cztery loże warszawskie: Nadzieja (Ryt Szkocki Rektyfikowany), Trzech Braci (Ryt Francuski), Europa (Ryt Francuski), Kultura (Ryt Francuski) oraz Gwiazda Morza na Wschodzie Gdańska (Ryt Szkocki Dawny Uznany). Siły obediencji wspierają także dwa trójkąty wolnomularskie – „Karol Marcinkowski” w Poznaniu i „Mikrokosmos” we Wrocławiu. Warto podkreślić, że trzy pierwsze wymienione warsztaty były swego czasu lożami-założycielkami Wielkiego Wschodu Polski.
Bracia i Siostry nowopowstałej obediencji to zarówno bardzo doświadczeni wolnomularze, z których wielu dało początek wolnomularstwu liberalnemu w Polsce w początkach lat dziewięćdziesiątych, przechodząc inicjacje w Wielkim Wschodzie Francji, jak i masoni z młodszym stażem wolnomularskim, gotowi stawić czoła wyzwaniom jakie stawia współczesny świat. Wielu z nich pełniło wysokie i odpowiedzialne funkcje w Radzie Zakonu WWP, min. wśród nich znalazł się były Wielki Mistrz WWP Waldemar Gniadek oraz członkowie Rady Najwyższej 33 Stopnia RSDU i Generalnej Kapituły Rytu Francuskiego.


„Zadaniem każdego wolnomularza jest zbieranie tego, co rozproszone” – mówił Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Kaźmierczak – „to czyniliśmy przez ostatnie kilka lat po odejściu z WWP . Dzisiejszy Konwent Zjednoczeniowy polskiego wolnomularstwa liberalnego jest potwierdzeniem właściwego wyboru drogi naszego dalszego rozwoju w poszanowaniu tradycji, zasady tolerancji i potrzeby przestrzegania zapisów Konstytucji. W naszym gronie jest wielu Braci i Sióstr posiadających duże doświadczenie wolnomularskie, ale także liczna grupa młodych co jest szczególnie cenne.”


„20 lat temu powołaliśmy i z mozołem tworzyliśmy Wielki Wschód Polski, niestety kolejne warsztaty, (w tym gronie znalazła się również i nasza loża) zostały zmuszone pracować poza jego strukturami. Wierzymy, że te ideały, które przyświecały nam wtedy będziemy w stanie realizować w nowej potędze wolnomularskiej w Polsce. Jestem pewien, że nasza inicjatywa, kładąca nacisk na powrót do kanonów pracy wolnomularskiej, które opierają się na poszanowaniu zdania wszystkich oraz na zasadzie autonomii i suwerenności każdego z warsztatów stanie się magnesem dla wszystkich tych, którzy chcą pracować w atmosferze braterstwa, równości i tolerancji” – mówił Czcigodny Mistrz Loży Nadzieja na Wschodzie Warszawy Br:. Zbigniew Grabowski.


„Od 2009 roku Bracia z Lóż „Trzech Braci” i „Europa” pracowali samodzielnie w swoich warsztatach, wielu spośród nas afiliowało się w innych obediencjach ażeby kontynuować pracę wolnomularską. Dzisiaj mamy wielką satysfakcję, że finałem naszych starań i pracy organizacyjnej w minionych latach jest udział 5 Lóż w Nadzwyczajnym Konwencie WLWP, który przekształcił się w Konwent Zjednoczeniowy i powołał Wielki Wschód Rzeczypospolitej Polskiej. Osobiście wierzę ,że mamy za sobą czas poważnej próby w zakresie potwierdzenia własnej tożsamości i braterstwa, z optymizmem patrzę na plany dalszego rozwoju wolnomularstwa w Polsce.” - powiedział Czcigodny Loży „Trzech Braci” na Wschodzie Warszawy Brat Jerzy Rak.


Loża Kultura przez cały czas swojego istnienia wiele uwagi poświęcała temu co stanowi egregor loży stając się tym samym wzorem rzeczywistego braterstwa. Jednocześnie w swojej wolnomularskiej pracy, dążyliśmy do bycia warsztatem na miarę XXI wieku. Zapoczątkowaliśmy obecność wolnomularstwa w mediach społecznościowych, nasi bracia stworzyli i z sukcesem prowadzą portal wolnomularski, nasze decyzje również te bolesne (jak decyzja o wystąpieniu ze struktur Wielkiego Wschodu Polski w 2013 roku) były zawsze motywowane głębokim przekonaniem o słuszności podążania drogą prawdy, braterstwa i tolerancji. Jestem przekonany, iż loże Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej będą dalej prowadzić prace dla lepszego świata w duchu uniwersalnego humanizmu.” – przekonywał w swoim wystąpieniu Przemysław Fura, Czcigodny Mistrz Loży Kultura na Wschodzie Warszawy – „W swoim działaniu zamierzamy sięgać do najlepszych tradycji polskiego wolnomularstwa sięgających swoimi korzeniami XVIII wieku, z taką mocą i zaangażowaniem, aby przekazać kulturze polskiej i europejskiej możliwie dużo Światła!”

5 komentarzy

 • Link do komentarza Jacek. M:. III St. Aktualnie, wolny elektron. Jacek. M:. III St. Aktualnie, wolny elektron. czwartek, 02 marzec 2017 14:27

  Braaaaawo!!! Egregor i Braterstwo... to nie są "kwiatki do kożucha", kto tego nie rozumie etc...!!!. Życzę wspaniałego Rozwoju!!!.

 • Link do komentarza jarekm jarekm środa, 01 marzec 2017 23:08

  Po trzykroć gratulacje, najserdeczniejsze życzenia rozwoju i radość.

 • Link do komentarza Brat z dużym stażem Brat z dużym stażem środa, 01 marzec 2017 05:57

  Ktoś kiedyś powiedział, że Rada Zakonu WWP zostanie chyba sama w którymś momencie. Zastanawiam się czy ten moment nie następuje teraz.
  WWRP życzę jak najlepiej i być może to banalne ale widać jak na dłoni, że podążanie za ideałami przynosi owoce. WWP od kilku lat porzuciło masońskie pryncypia i niestety tak to się kończy.

 • Link do komentarza Aleksander Aleksander wtorek, 28 luty 2017 19:24

  To piękny czas. Nic tak nie tworzy atmosfery btarerstwa - jak porozuminie , współpraca i wzajemne zrozumienie. Życzę powodzenia - choć ma ono zapewnioną przestrzeń po tak wspaniałym akcie pojednania i współpracy.

 • Link do komentarza Bydgoszczanin Bydgoszczanin poniedziałek, 27 luty 2017 22:48

  Życzę powodzenia w niesieniu światła, oraz rozwoju intelektualnego narodu polskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika