Aug 23, 2017 Last Updated 8:49 AM, Aug 18, 2017

Wyrazy solidarności z polskimi…

Redakcja Rzeczpospolitej Wolnomularskiej pragnie przekazać wyrazy głębokiego wsp...

Masońskie symbole w herbie mia…

W górach Ural, w  rejonie swierdłowskim niedaleko jak na rosyjskie w...

"Królewicz Olch" - r…

Z dedykacją dla jednego, wspaniałego B:., z podziękowaniem za braterskie spotkan...

Rok Rzeczpospolitej Wolnomularskiej

„My wolnomularze stale poszukujemy elementu jednoczącego przeciwieństwa” — pisał w opublikowanej w naszym serwisie desce Brat Albert Marciniak z GLCS. Prostota i mądrość tych słów uderzyły mnie szczególnie, gdy przeglądałem dziś materiały (nadesłane i własne), które opublikowali redaktorzy Rzeczpospolitej Wolnomularskiej.  Za nami rok pracy. I mam poczucie, że była to praca na rzecz jednoczenia przeciwieństw na wielu poziomach. A zatem…

Staraliśmy się publikować teksty nowe, jak i dokonywać przedruków, co było możliwe dzięki uprzejmości osób związanych z Dziennikiem Bałtyckim, Tygodnikiem Faktycznie czy Wolnomularzem Polskim, oraz spolszczeń, między innymi z materiałów publikowanych przez Freemasonry Today.

Staraliśmy się publikować teksty dotyczące symboliki i myśli ezoterycznej związanej z wolnomularstwem, jak i testy dotyczące realizacji ideałów wolnomularskich poza lożami. Czytelnik znajdzie zatem u nas deski o symbolice koła, wody, czy filologiczne wyjaśnienie nazw Jachin oraz Boaz. Sąsiadują one z informacjami na temat apelu, który Wielka Żeńska Loża Francji wystosowała z okazji Euro 2016 czy o masońskiej redakcji Deklaracji Niepodległości Irlandii. Dostępne są u nas zarówno materiały video z konferencji „Ezoteryka i Alchemia — zapomniane filozofie”, jak i deska na temat determinizmu i indeterminizmu.

Staraliśmy się pamiętać o przeszłości i nie zamykać oczu na teraźniejszość. Znaleźć więc można u nas artykuły o Wolnomularstwie Narodowym Waleriana Łukasińskiego i stosowanym tam rycie, o historii masonerii w Łodzi, Wielkopolsce i w Izraelu czy zamachu na Brata Gabriela Narutowicza, jednocześnie pamiętaliśmy o jubileuszach Wielkiej Żeńskiej Loży Francji i  Loży „Nadzieja”, o nagrodzie za dobroczynność dla Walijczyka, Brata Clive’a Jones’a, czy o tym, że Jasmine Elcock, czternastoletnia „wilczka” (córka wolnomularza), została najmłodszą w historii patronką organizacji charytatywnej LIFELITES.

Staraliśmy się jednoczyć przeciwieństwa pisząc o rytuale. Wskazywaliśmy, że możliwy i pożądany jest dialog między wolnomularzami a Kościołem rzymsko-katolickim.

Pisaliśmy także o liczebności wolnomularstwa w Polsce; o francuskim wolnomularskim Bractwie Tęczy, które służy pomocom masonom dotkniętym przez homofobię obecną wśród wolnomularzy. Niedawno rozpoczęliśmy także publikację tekstów z archiwum Brata Wojciecha Giełżyńskiego.

Zależało i zależy nam na tym, by portal był prawdziwą Rzeczpospolitą, a więc „wspólną sprawą, o którą dbamy pospołu”, jak pisał Cyceron. Na naszych łamach gościli Autorzy z różnych obediencji i lóż niezrzeszonych, publikowaliśmy również teksty  osób zainteresowanych masonerią. W minionym roku odwiedziło nas 11 000 tysięcy użytkowników, co dla portalu dotyczącego masonerii jest znaczącą liczbą. Cieszy nas także, że z biegiem czasu rośnie liczba użytkowników w skali miesiąca.

Nie mam wątpliwości, że wiele rzeczy się nam udało, (przynajmniej) równie wiele można było zrobić lepiej. Nie myli się jednak tylko ten, kto nic nie robi. Na zakończenie powtórzę niezmiennie aktualne słowa, które napisałem na pierwsze „półrocze” Rzeczpospolitej Wolnomularskiej: „W imieniu Redakcji dziękuję wszystkim Autorom i Czytelnikom. Mam nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą nam jeszcze więcej tekstów nadesłanych do redakcji. Pamiętajcie, że nasze łamy są dla Was otwarte, a na Waszej współpracy naprawdę nam zależy.Tylko w ten sposób uda nam się jednoczyć to, co rozproszone i wprowadzać w świat choć trochę więcej braterstwa”. 

M. Bogusławski

2 komentarzy

  • Link do komentarza Jarek Jarek niedziela, 11 grudzień 2016 21:01

    Gratulacje! Świetny portal, dużo interesującej i wartościowej lektury, oby tak dalej.

  • Link do komentarza Krakua Krakua niedziela, 11 grudzień 2016 12:17

    Pięknie, kawał dobrej roboty. Idźcie dalej pod prąd. Nie przejmujcie się zdaniem zawistników.
    Ilość wartościowych publikacji, jakie można u Was znaleźć sprawia, że jesteście miejscem w polskim wolnomularskim internecie o bez wątpienia najwyższym poziomie.
    Pozdrawiam z Krakowa.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii