Jun 24, 2017 Last Updated 3:46 PM, Jun 23, 2017

Brat Marcin M. Bogusławski (Gw…

Zachęcamy także do lektury niedawno wydanej książki: "Granice sacrum. Wymiary re...

Brat Philippe Charuel ponownie…

Brat Philippe Charuel został po raz trzeci wybrany na Wielkiego Mistrza Wielkiej...

Zapis filmowy wykładu dr Kargo…

Serwis maxmediastream.pl udostępnił zapis wykładu  Dr Adnny Kargo...

Loża Nadzieja poza WWP

Współczesna historia Wielkiego Wschodu Polski bierze swój początek w roku 1990 od spotkania informacyjnego zorganizowanego przez przedstawicieli Wielkiego Wschodu FrancjiLoże Nadzieja oraz Wolność Przywrócona dały początek w kilka lat później powołaniu polskiej liberalnej obediencji wolnomularskiej – Wielkiego Wschodu Polski. Zapalenie świateł WWP to rok 1997. Jako pierwsza powstała Loża Nadzieja w Lille we Francji, następnie loże Wolność Przywrócona, Trzech Braci i Europa. W kolejnych latach loże Trzech Braci i Europa odeszły z obediencji. 

W dniu 28 października 2016 jedna z dwóch lóż założycielskich – Loża Nadzieja na Wschodzie Warszawy poinformowała Radę Zakonu o tym, iż w demokratycznym głosowaniu bracia zdecydowali o wystąpieniu ze struktur obediencji. Zarówno Rada Zakonu WWP oraz inne liberalne loże polskiego pejzażu masońskiego zostały przez Lożę Nadzieja poinformowane o powodach swojej decyzji.

Tym samym z lóż, które dały początek obediencji, w jej strukturach została już tylko jedna, tj. Wolność Przywrócona. 

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja Redakcja środa, 02 listopad 2016 07:31

  Informacje pewne i potwierdzone jakie posiada redakcja Rzeczpospolitej Wolnomularskiej dotyczą tylko odejścia Loży Nadzieja z WWP - dysponujemy dokumentem, jaki otrzymała Rada Zakonu (oczywiście nie będzie on publikowany) z informacją o odejściu oraz z uzasadnieniem.
  Informacje o odejściach innych osób były nam przekazane, jednak za pewną możemy uznać informację o odejściu jednej osoby, która osobiście powiedziała o tym naszemu redaktorowi.
  Głęboko wierzymy, że zarówno Loża Nadzieja, jak i Wielki Wschód Polski wyjdą z tej sytuacji wzmocnione i będą pracować dalej w atmosferze braterstwa dla dobra i postępu ludzkości.

  Raportuj
 • Link do komentarza Jubellum Jubellum środa, 02 listopad 2016 06:51

  Te informacje są niepotwierdzone, a sugestia, że 25 osób to 1/3 WWP jest ewidentnie nieprawdziwa. Warto się zastanowić nad tym, kto i po co rozsiewa takie plotki...

  Raportuj
 • Link do komentarza Hiram Hiram wtorek, 01 listopad 2016 23:36

  W ostatnim tygodniu WWP opuściło jeszcze kilku innych Braci z różnych warsztatów. W sumie odeszło ok. 25 osób. To prawie 1/3 wszystkich. Chyba warto się zastanowić nad przyczyną...

  Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii