May 27, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Loża Nadzieja poza WWP

Współczesna historia Wielkiego Wschodu Polski bierze swój początek w roku 1990 od spotkania informacyjnego zorganizowanego przez przedstawicieli Wielkiego Wschodu FrancjiLoże Nadzieja oraz Wolność Przywrócona dały początek w kilka lat później powołaniu polskiej liberalnej obediencji wolnomularskiej – Wielkiego Wschodu Polski. Zapalenie świateł WWP to rok 1997. Jako pierwsza powstała Loża Nadzieja w Lille we Francji, następnie loże Wolność Przywrócona, Trzech Braci i Europa. W kolejnych latach loże Trzech Braci i Europa odeszły z obediencji. 

W dniu 28 października 2016 jedna z dwóch lóż założycielskich – Loża Nadzieja na Wschodzie Warszawy poinformowała Radę Zakonu o tym, iż w demokratycznym głosowaniu bracia zdecydowali o wystąpieniu ze struktur obediencji. Zarówno Rada Zakonu WWP oraz inne liberalne loże polskiego pejzażu masońskiego zostały przez Lożę Nadzieja poinformowane o powodach swojej decyzji.

Tym samym z lóż, które dały początek obediencji, w jej strukturach została już tylko jedna, tj. Wolność Przywrócona. 

 

3 komentarzy

 • Link do komentarza Redakcja Redakcja środa, 02 listopad 2016 07:31

  Informacje pewne i potwierdzone jakie posiada redakcja Rzeczpospolitej Wolnomularskiej dotyczą tylko odejścia Loży Nadzieja z WWP - dysponujemy dokumentem, jaki otrzymała Rada Zakonu (oczywiście nie będzie on publikowany) z informacją o odejściu oraz z uzasadnieniem.
  Informacje o odejściach innych osób były nam przekazane, jednak za pewną możemy uznać informację o odejściu jednej osoby, która osobiście powiedziała o tym naszemu redaktorowi.
  Głęboko wierzymy, że zarówno Loża Nadzieja, jak i Wielki Wschód Polski wyjdą z tej sytuacji wzmocnione i będą pracować dalej w atmosferze braterstwa dla dobra i postępu ludzkości.

 • Link do komentarza Jubellum Jubellum środa, 02 listopad 2016 06:51

  Te informacje są niepotwierdzone, a sugestia, że 25 osób to 1/3 WWP jest ewidentnie nieprawdziwa. Warto się zastanowić nad tym, kto i po co rozsiewa takie plotki...

 • Link do komentarza Hiram Hiram wtorek, 01 listopad 2016 23:36

  W ostatnim tygodniu WWP opuściło jeszcze kilku innych Braci z różnych warsztatów. W sumie odeszło ok. 25 osób. To prawie 1/3 wszystkich. Chyba warto się zastanowić nad przyczyną...

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika