Aug 23, 2017 Last Updated 8:49 AM, Aug 18, 2017

Wyrazy solidarności z polskimi…

Redakcja Rzeczpospolitej Wolnomularskiej pragnie przekazać wyrazy głębokiego wsp...

Masońskie symbole w herbie mia…

W górach Ural, w  rejonie swierdłowskim niedaleko jak na rosyjskie w...

"Królewicz Olch" - r…

Z dedykacją dla jednego, wspaniałego B:., z podziękowaniem za braterskie spotkan...

70 lat WŻLF

Przemiana świata zaczyna się od budowania siebie

—  te piękne słowa napotka każdy, kto odwiedzi stronę internetową Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Wczoraj Siostry z Lóż Gaja Aeterna i Prometea świętowały jubileusz siedemdziesięciolecia swojej obediencji.

Jak czytamy na stronach internetowych, WŻLF jest „szkołą życia”, opartą na takich wartościach jak wolność, tolerancja, szacunek dla innych i dla siebie samego. Praca masońska służyć ma wejściu na drogę wolności, dlatego w wymiarze duchowym odrzuca się wszelkie dogmaty, oraz solidarności, którą buduje się poprzez przezwyciężanie podziałów. Aktywna praca lożowa Wolnomularek pozwala lepiej pracować na rzecz godności ludzkiej, sprawiedliwości i demokracji.

Wielka Żeńska Loża Francji działa aktywnie na rzecz poszanowania godności i praw kobiet, czemu służy specjalnie ustanowiona Komisja Praw Kobiet. Wśród fundamentalnych zasad WŻLF znalazła się również świeckość. Wszechstronnym badaniem i promowaniem świeckości zajmuje się Komisja ds. Świeckości. W ramach WŻLF działa również Komisja Historyczna, której głównym zadaniem jest gromadzenie dokumentów dotyczących obediencji.

O tym, co wyróżnia masonerię kobiecą, tak czytamy na stornie Loży Gaja Aeterna:

 „Wyznajemy te same zasady co nasze Siostry i Bracia z innych liberalnych obediencji wolnomularskich. Jednak w przeciwieństwie do lóż mieszanych, pracujemy w gronie kobiet i inicjujemy wyłącznie kobiety. Motywy wyboru przez siostry loży kobiecej, a nie mieszanej są różne. Dla jednych jest to poczucie głębszego i intymniejszego zrozumienia się nawzajem osób tej samej płci, dla innych – zwłaszcza mających w swoim środowisku zawodowym czy prywatnym głównie mężczyzn – możliwość przebywania w gronie wyłącznie kobiet, stanowi swoistego rodzaju rarytas, a bywa i tak, że jest to chęć poznania światłych kobiet, których w najbliższym otoczeniu zabrakło. 

Przywiązujemy dużą wagę do rytuału i respektowania przyjętych na siebie obowiązków. Nie poruszamy tematów związanych z polityką i religią, uznając, że należą do osobistej sfery każdego człowieka. W kręgu naszych najgłębszych zainteresowań są problemy filozoficzno-etyczne, psychologiczne i społeczne. Pracujemy w gronie kobiet, ale nie w izolacji. Odwiedzamy się wzajemnie z innymi warsztatami, wymieniając się poglądami i efektami naszej pracy. Łączy nas z innymi wolnomularzami obu płci przyjaźń i braterstwo”.

Kochanym Siostrom z okazji jubileuszu przekazujemy najserdeczniejsze życzenia! I cieszymy się, że przed nami wiele lat dalszych prac nad budową siebie, a przez to nad zmianą świata!

W imieniu redakcji,

M. Bogusławski

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii