Jun 24, 2017 Last Updated 3:46 PM, Jun 23, 2017

Brat Marcin M. Bogusławski (Gw…

Zachęcamy także do lektury niedawno wydanej książki: "Granice sacrum. Wymiary re...

Brat Philippe Charuel ponownie…

Brat Philippe Charuel został po raz trzeci wybrany na Wielkiego Mistrza Wielkiej...

Zapis filmowy wykładu dr Kargo…

Serwis maxmediastream.pl udostępnił zapis wykładu  Dr Adnny Kargo...

70 lat WŻLF

Przemiana świata zaczyna się od budowania siebie

—  te piękne słowa napotka każdy, kto odwiedzi stronę internetową Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Wczoraj Siostry z Lóż Gaja Aeterna i Prometea świętowały jubileusz siedemdziesięciolecia swojej obediencji.

Jak czytamy na stronach internetowych, WŻLF jest „szkołą życia”, opartą na takich wartościach jak wolność, tolerancja, szacunek dla innych i dla siebie samego. Praca masońska służyć ma wejściu na drogę wolności, dlatego w wymiarze duchowym odrzuca się wszelkie dogmaty, oraz solidarności, którą buduje się poprzez przezwyciężanie podziałów. Aktywna praca lożowa Wolnomularek pozwala lepiej pracować na rzecz godności ludzkiej, sprawiedliwości i demokracji.

Wielka Żeńska Loża Francji działa aktywnie na rzecz poszanowania godności i praw kobiet, czemu służy specjalnie ustanowiona Komisja Praw Kobiet. Wśród fundamentalnych zasad WŻLF znalazła się również świeckość. Wszechstronnym badaniem i promowaniem świeckości zajmuje się Komisja ds. Świeckości. W ramach WŻLF działa również Komisja Historyczna, której głównym zadaniem jest gromadzenie dokumentów dotyczących obediencji.

O tym, co wyróżnia masonerię kobiecą, tak czytamy na stornie Loży Gaja Aeterna:

 „Wyznajemy te same zasady co nasze Siostry i Bracia z innych liberalnych obediencji wolnomularskich. Jednak w przeciwieństwie do lóż mieszanych, pracujemy w gronie kobiet i inicjujemy wyłącznie kobiety. Motywy wyboru przez siostry loży kobiecej, a nie mieszanej są różne. Dla jednych jest to poczucie głębszego i intymniejszego zrozumienia się nawzajem osób tej samej płci, dla innych – zwłaszcza mających w swoim środowisku zawodowym czy prywatnym głównie mężczyzn – możliwość przebywania w gronie wyłącznie kobiet, stanowi swoistego rodzaju rarytas, a bywa i tak, że jest to chęć poznania światłych kobiet, których w najbliższym otoczeniu zabrakło. 

Przywiązujemy dużą wagę do rytuału i respektowania przyjętych na siebie obowiązków. Nie poruszamy tematów związanych z polityką i religią, uznając, że należą do osobistej sfery każdego człowieka. W kręgu naszych najgłębszych zainteresowań są problemy filozoficzno-etyczne, psychologiczne i społeczne. Pracujemy w gronie kobiet, ale nie w izolacji. Odwiedzamy się wzajemnie z innymi warsztatami, wymieniając się poglądami i efektami naszej pracy. Łączy nas z innymi wolnomularzami obu płci przyjaźń i braterstwo”.

Kochanym Siostrom z okazji jubileuszu przekazujemy najserdeczniejsze życzenia! I cieszymy się, że przed nami wiele lat dalszych prac nad budową siebie, a przez to nad zmianą świata!

W imieniu redakcji,

M. Bogusławski

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii