Apr 30, 2017 Last Updated 3:48 PM, Apr 28, 2017

Wojciech Mościbrodzki - Filozo…

Drodzy Państwo,  Kanał MaxMediaStream (http://maxmediastream.pl/)  na...

Masoński rytuał dostępny dla k…

Wielka Loża Rosji, obediencja  rozpoznawana jako regularna m.in. przez Wiel...

Apel Republikański

Wielki Wschód Francji (Grand Orient de France), Federacja Francuska Zakon...

70 lat WŻLF

Przemiana świata zaczyna się od budowania siebie

—  te piękne słowa napotka każdy, kto odwiedzi stronę internetową Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Wczoraj Siostry z Lóż Gaja Aeterna i Prometea świętowały jubileusz siedemdziesięciolecia swojej obediencji.

Jak czytamy na stronach internetowych, WŻLF jest „szkołą życia”, opartą na takich wartościach jak wolność, tolerancja, szacunek dla innych i dla siebie samego. Praca masońska służyć ma wejściu na drogę wolności, dlatego w wymiarze duchowym odrzuca się wszelkie dogmaty, oraz solidarności, którą buduje się poprzez przezwyciężanie podziałów. Aktywna praca lożowa Wolnomularek pozwala lepiej pracować na rzecz godności ludzkiej, sprawiedliwości i demokracji.

Wielka Żeńska Loża Francji działa aktywnie na rzecz poszanowania godności i praw kobiet, czemu służy specjalnie ustanowiona Komisja Praw Kobiet. Wśród fundamentalnych zasad WŻLF znalazła się również świeckość. Wszechstronnym badaniem i promowaniem świeckości zajmuje się Komisja ds. Świeckości. W ramach WŻLF działa również Komisja Historyczna, której głównym zadaniem jest gromadzenie dokumentów dotyczących obediencji.

O tym, co wyróżnia masonerię kobiecą, tak czytamy na stornie Loży Gaja Aeterna:

 „Wyznajemy te same zasady co nasze Siostry i Bracia z innych liberalnych obediencji wolnomularskich. Jednak w przeciwieństwie do lóż mieszanych, pracujemy w gronie kobiet i inicjujemy wyłącznie kobiety. Motywy wyboru przez siostry loży kobiecej, a nie mieszanej są różne. Dla jednych jest to poczucie głębszego i intymniejszego zrozumienia się nawzajem osób tej samej płci, dla innych – zwłaszcza mających w swoim środowisku zawodowym czy prywatnym głównie mężczyzn – możliwość przebywania w gronie wyłącznie kobiet, stanowi swoistego rodzaju rarytas, a bywa i tak, że jest to chęć poznania światłych kobiet, których w najbliższym otoczeniu zabrakło. 

Przywiązujemy dużą wagę do rytuału i respektowania przyjętych na siebie obowiązków. Nie poruszamy tematów związanych z polityką i religią, uznając, że należą do osobistej sfery każdego człowieka. W kręgu naszych najgłębszych zainteresowań są problemy filozoficzno-etyczne, psychologiczne i społeczne. Pracujemy w gronie kobiet, ale nie w izolacji. Odwiedzamy się wzajemnie z innymi warsztatami, wymieniając się poglądami i efektami naszej pracy. Łączy nas z innymi wolnomularzami obu płci przyjaźń i braterstwo”.

Kochanym Siostrom z okazji jubileuszu przekazujemy najserdeczniejsze życzenia! I cieszymy się, że przed nami wiele lat dalszych prac nad budową siebie, a przez to nad zmianą świata!

W imieniu redakcji,

M. Bogusławski

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masoneria Liberalna

08 Lis 2015 masonopedia

Kuba Puchan - To był zamach! -

08 Gru 2016 Z zycia loz RP