Aug 23, 2017 Last Updated 8:49 AM, Aug 18, 2017

Wyrazy solidarności z polskimi…

Redakcja Rzeczpospolitej Wolnomularskiej pragnie przekazać wyrazy głębokiego wsp...

Masońskie symbole w herbie mia…

W górach Ural, w  rejonie swierdłowskim niedaleko jak na rosyjskie w...

"Królewicz Olch" - r…

Z dedykacją dla jednego, wspaniałego B:., z podziękowaniem za braterskie spotkan...

Wolnomularz Polski ma nowego redaktora naczelnego

Brat Adam Wysocki rezygnuje ze stanowiska Redaktora Naczelnego Wolnomularza Polskiego. Od jesiennego numeru Wolnomulrz Polski prowadzony będzie przez jego żonę i siostrę masonkę Mirosławę Dołęgowską Wysocką.

adam wysockiAdam Odrowąż - Wysocki to jeden z najwybitniejszysz wolnomularzy nurtu liberalnego we współczesnej Polsce. Urodził się  12.2.1924 w Przemyślu. Dziennikarz, publicysta. 1944-1945 żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, następnie powrócił do kraju, więziony w 1948 r.; kolejno zastępca redaktora naczelnego dzienników "Życie Warszawy" i "Kuriera Polskiego", st. wykładowca i doc. Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, wice-szef Radia Polonia; działacz PPS, następnie SD. Współzałożyciel (1993) i redaktor dwumiesięcznika "Wolnomularz Polski". Mąż masonki Mirosławy Dołęgowskiej-Wysockiej. Do wolnomularstwa przyjęty 17.10.1992 r., jako członek loży "Wolność Przywrócona" (Warszawa, Wielki Wschód Francji), następnie loży "Europa" (Warszawa, Wielki Wschód Francji). 3 st. uzyskał 29.5.1994 r.; w 1994 r. pełnił funkcje sekretarza. 31.8.1994 r. - współzałożyciel i prezydent Polskiej Grupy Narodowej Uniwersalnej Ligi Masońskiej. Biogram pochodzi z archiwum Wirtualnego Wschodu Wolnomularskiego (http://archiwum.wolnomularstwo.info.pl/index.php/38-masoni/sylwetki-wolnomularzy-iii-rp/205-adam-witold-wysocki-wwp). 

Zachęcam do zapoznania się z listem, jaki do czytelników napisał Adam Odrowąż - Wysocki (poniżej):

MR

BEZ LIBERALNEJ DEMOKRACJI NIE MA MASONERII!

Drodzy Czytelnicy,

Po 23 latach redagowania „Wolnomularza Polskiego” zdecydowałem się oddać go w ręce osoby, z którą zakładaliśmy pismo, mojej żony i siostry w jednym – Mirosławy Dołęgowskiej-Wysockiej.  Bez niej pismo nie przetrwałoby do dzisiaj, tak jak nie powstałaby wersja internetowa i profil na FB bez mej córki (i siostry) Aleksandry Wysockiej. Dziękuję Wam za wszystko moje dziewczyny.

Dziękuję także wszystkim siostrom i braciom, przyjaciołom Sztuki Królewskiej za wspólne lata wypełnione intensywną, fascynującą pracą. „Ociosywałem kamień” – choć był on z papieru – zgodnie ze swoimi umiejętnościami dziennikarskimi, najlepszą wolą i wyciągniętą ręką do porozumienia. Mam nadzieję, że kiedy przyszły historyk masonerii polskiej zechce opisać jej historię z lat 90-tych XX w. i następnych, już XXI-wiecznych, stronice naszego pisma będą mu służyć pomocą.

W numerze sygnalnym „Wolnomularza Polskiego” z sierpnia 1993 r. zamieściliśmy słowa Jeana-Roberta Ragache’a, ówczesnego Wielkiego Mistrza Wielkiego Wschodu Francji, które wypowiedział w Warszawie: „Wolnomularstwo rozwija się w krajach rzeczywistej demokracji, nie zaś jedynie deklarowanej, jak w komunizmie. Demokracja jest warunkiem powstania wolnomularstwa. Z kolei wolnomularstwo umacnia i rozwija demokrację. Jeżeli kraj nie jest naprawdę wolny, to masoneria istnieć może tylko w podziemiu, w konspiracji”.

Dzisiaj te słowa mają zupełnie inną wymowę niż wówczas, kiedy zaczynaliśmy budowę nowej Polski i naszych wolnomularskich warsztatów. Bez liberalnej demokracji nie ma masonerii! – pamiętajmy o tym wszyscy, w przededniu nadchodzącej rocznicy 300-lecia masonerii spekulatywnej, którą będziemy obchodzić w czerwcu 2017 roku. Oby w wolnej, demokratycznej Rzeczpospolitej; oby w wolnej, demokratycznej Europie.

Adam W. Wysocki

REDAKTOR SENIOR

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii