Jul 21, 2017 Last Updated 10:30 AM, Jul 14, 2017

Deska ucznia

Wielowymiarowość pracy wolnomularskiej nad rozwojem siebie i przez to całej ludz...

Zmiana warty

Drodzy Czytelnicy, w naszym portalu zmiany. Pałeczkę Naczelnego przekazuję brat...

Europa: Nadzieje i Demony

(w hołdzie B:. Piotrowi Kuncewiczowi) Inspiracji do napisania tej deski, drug...

Wolnomularz Polski ma nowego redaktora naczelnego

Brat Adam Wysocki rezygnuje ze stanowiska Redaktora Naczelnego Wolnomularza Polskiego. Od jesiennego numeru Wolnomulrz Polski prowadzony będzie przez jego żonę i siostrę masonkę Mirosławę Dołęgowską Wysocką.

adam wysockiAdam Odrowąż - Wysocki to jeden z najwybitniejszysz wolnomularzy nurtu liberalnego we współczesnej Polsce. Urodził się  12.2.1924 w Przemyślu. Dziennikarz, publicysta. 1944-1945 żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, następnie powrócił do kraju, więziony w 1948 r.; kolejno zastępca redaktora naczelnego dzienników "Życie Warszawy" i "Kuriera Polskiego", st. wykładowca i doc. Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, wice-szef Radia Polonia; działacz PPS, następnie SD. Współzałożyciel (1993) i redaktor dwumiesięcznika "Wolnomularz Polski". Mąż masonki Mirosławy Dołęgowskiej-Wysockiej. Do wolnomularstwa przyjęty 17.10.1992 r., jako członek loży "Wolność Przywrócona" (Warszawa, Wielki Wschód Francji), następnie loży "Europa" (Warszawa, Wielki Wschód Francji). 3 st. uzyskał 29.5.1994 r.; w 1994 r. pełnił funkcje sekretarza. 31.8.1994 r. - współzałożyciel i prezydent Polskiej Grupy Narodowej Uniwersalnej Ligi Masońskiej. Biogram pochodzi z archiwum Wirtualnego Wschodu Wolnomularskiego (http://archiwum.wolnomularstwo.info.pl/index.php/38-masoni/sylwetki-wolnomularzy-iii-rp/205-adam-witold-wysocki-wwp). 

Zachęcam do zapoznania się z listem, jaki do czytelników napisał Adam Odrowąż - Wysocki (poniżej):

MR

BEZ LIBERALNEJ DEMOKRACJI NIE MA MASONERII!

Drodzy Czytelnicy,

Po 23 latach redagowania „Wolnomularza Polskiego” zdecydowałem się oddać go w ręce osoby, z którą zakładaliśmy pismo, mojej żony i siostry w jednym – Mirosławy Dołęgowskiej-Wysockiej.  Bez niej pismo nie przetrwałoby do dzisiaj, tak jak nie powstałaby wersja internetowa i profil na FB bez mej córki (i siostry) Aleksandry Wysockiej. Dziękuję Wam za wszystko moje dziewczyny.

Dziękuję także wszystkim siostrom i braciom, przyjaciołom Sztuki Królewskiej za wspólne lata wypełnione intensywną, fascynującą pracą. „Ociosywałem kamień” – choć był on z papieru – zgodnie ze swoimi umiejętnościami dziennikarskimi, najlepszą wolą i wyciągniętą ręką do porozumienia. Mam nadzieję, że kiedy przyszły historyk masonerii polskiej zechce opisać jej historię z lat 90-tych XX w. i następnych, już XXI-wiecznych, stronice naszego pisma będą mu służyć pomocą.

W numerze sygnalnym „Wolnomularza Polskiego” z sierpnia 1993 r. zamieściliśmy słowa Jeana-Roberta Ragache’a, ówczesnego Wielkiego Mistrza Wielkiego Wschodu Francji, które wypowiedział w Warszawie: „Wolnomularstwo rozwija się w krajach rzeczywistej demokracji, nie zaś jedynie deklarowanej, jak w komunizmie. Demokracja jest warunkiem powstania wolnomularstwa. Z kolei wolnomularstwo umacnia i rozwija demokrację. Jeżeli kraj nie jest naprawdę wolny, to masoneria istnieć może tylko w podziemiu, w konspiracji”.

Dzisiaj te słowa mają zupełnie inną wymowę niż wówczas, kiedy zaczynaliśmy budowę nowej Polski i naszych wolnomularskich warsztatów. Bez liberalnej demokracji nie ma masonerii! – pamiętajmy o tym wszyscy, w przededniu nadchodzącej rocznicy 300-lecia masonerii spekulatywnej, którą będziemy obchodzić w czerwcu 2017 roku. Oby w wolnej, demokratycznej Rzeczpospolitej; oby w wolnej, demokratycznej Europie.

Adam W. Wysocki

REDAKTOR SENIOR

1 komentarz

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii