May 27, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dziedzinie wiedzy, nie znaczy to jednak, że należy milczeć. W przypadku bioetyki jest wręcz przeciwnie, należy o niej mówić. Pisać o zagadnieniach etycznych (ważnych również dla wolnomularstwa). Zapraszać do refleksji nad nimi, w tym nad ich praktycznym wymiarem, z którym pośrednio, bądź bezpośrednio stykamy się w codziennym życiu. Choć nierzadko nie jesteśmy tych faktów świadomi.

Poniższy tekst jest jedynie okrojonym, koniecznym wstępem do kolejnych artykułów poświęconych tej - zdaniem Autora poniższego teksu – ważnej i aktualnej tematyce.

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei.

Wolnomularstwo Polskie, a szczególnie Wielki Wschód Polski poniosły niepowetowaną stratę. W dniu 14 października zmarł Adam Witold Wysocki, wolnomularz 33⁰, prezydent Universala Framasona Ligo – Polska, wielki edytor Wielkiego Wschodu Polski, były redaktor naczelny i wydawca „Wolnomularza Polskiego”, kawaler Krzyża Komandorskiego Polonia Restituta, Złotego Krzyża Zasługi, Srebrnego Medalu Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, egipskiego Orderu Republiki i odznaczenia niemieckich wolnomularzy Gwiazdy Budowniczych Katedr. Mąż wolnomularki – Mirosławy Dołęgowskiej – Wysockiej, ojciec Aleksandry Emilii Wysockiej – zastępcy WM WWP.

Rodzinie, przyjaciołom, całemu wolnomularstwu polskiemu i Polsce składamy szczere wyrazy współczucia.

aww1

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż. Jeśli zastanawia Cię czym naprawdę jest masoneria, to właśnie pojawia się okazja aby zdobyć wiedzę z pierwszej ręki. We Wrocławiu będzie gościł Przemysław Fura, Zastępca Wielkiego Mistrza Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej, który wygłosi prelekcję o byciu wolnomularzem i odpowie na nurtujące Cię pytania.

75 lat temu, 6 kwietnia 1943 r., nakładem nowojorskiego wydawnictwa Reynal & Hitchcock ukazała się książka wyjątkowa, zaliczana do klasyki literatury, zajmująca szczególne miejsce w literackim dorobku ludzkości. Przetłumaczona została na ponad 300 języków i dialektów, a jej sprzedaż przekroczyła 140 milionów egzemplarzy.

Wszystkich interesujących się Sztuką Królewską zapraszamy 12 kwietnia 2018 r. o godz. 17.00 do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69 w Dąbrowie Górniczej, gdzie odbędzie się wykład poświęcony historii wolnomularstwa na terenie Zagłębia w czasach II Rzeczpospolitej.

Drodzy Czytelnicy, niezależnie od tego jak spędzać będziecie nadchodzące dni, wszak są wśród nas wierzący różnych wyznań oraz ateiści i agnostycy, przyjmijcie od naszej redakcji życzenia, by dni te były dla Was czasem wypoczynku od trosk codzienności, bez względu na aurę za oknem niech wypełnią wiosennym światłem i ciepłem Wasze serca oraz myśli. Znajdźcie też chwilę do refleksji nad symbolicznym znaczeniem odradzającej się natury. A co z tym wszystkim wspólnego ma studnia na zdjęciu? To tylko dla przypomnienia starego zwyczaju, na koniec dołączamy więc jeszcze życzenia mokrego śmigusa-dyngusa!

Zapraszamy do lektury deski, która wygłoszona została przez siostrę Natalię z loży „Gwiazda Morza”, działającej pod auspicjami Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej. Zamieszczony poniżej tekst wolnomularskiego referatu wywołał na niedawnych pracach gdańskiego warsztatu wyjątkowo ożywioną i długą dyskusję. Mamy nadzieję, że skłoni do refleksji również naszych czytelników.

Z wielkim wzruszeniem bracia Wielkiej Loży Francji dowiedzieli się dzisiaj o śmierci swojego brata, podpułkownika Arnaud Beltrame, członka szacownej loży Jerome Bonaparte na Wschodzie Rueil-Nanterre. Łączą siły, aby złożyć hołd temu człowiekowi bohaterowi, który wykazał poczucie obowiązku i przykładną ofiarę.

Czy można być katolikiem i masonem? Czy możliwe jest porozumienie między obediencjami? Jak upiec Chleb Milana? - to zaledwie kilka tytułów artykułów na bardzo poważne i nieco lżejsze tematy, które podjęła redakcja Wolnomularza Polskiego na łamach wiosennego wydania swego kwartalnika. Zachęcamy do lektury. Więcej informacji znaleźć można na: www.facebook.com/wolnomularz

Allegro i Stowarzyszenie 'NIGDY WIĘCEJ' podpisały w Warszawie list intencyjny o współpracy. 'NIGDY WIĘCEJ' – jako nowy partner stworzonego przez Allegro w 2004 r. programu Współpraca w Ochronie Praw – wesprze administratorów serwisu w eliminowaniu z obrotu handlowego ofert opisanych jako zakazane w Regulaminie serwisu, które propagują faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołują do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość.

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika