Mar 21, 2018 Last Updated 9:39 PM, Mar 13, 2018

13 marca 1931 – pierwszy dzień…

Tekst, do którego zachęcamy tym razem, ukazał się na profilu FB gdańskiej...

Kartka z kalendarza - wspomnie…

335 lat temu, 12 marca 1683 r. w La Rochelle urodził się Jean Théophile d...

Reaktywacja

Drodzy Czytelnicy, jak zapewne zauważyliście po niespełna tygodniowej przerwie R...

Tekst, do którego zachęcamy tym razem, ukazał się na profilu FB gdańskiej Loży „Gwiazda Morza”. Nawiązuje do rocznicy ważnej w historii naszego narodu, skłaniającej jednak do refleksji ponadnarodowych. Zapraszamy też do udziału w dyskusji na forum pod adresem www.facebook.com/GwiazdaMorzaGdansk

335 lat temu, 12 marca 1683 r. w La Rochelle urodził się Jean Théophile des Aguliers, bardziej znany jako John Theophilus Desaguliers. Był filozofem, fizykiem, pastorem, a także wolnomularzem – współautorem pierwszej Konstytucji masońskiej, Wielkim Mistrzem Wielkiej Loży Anglii.

Drodzy Czytelnicy, jak zapewne zauważyliście po niespełna tygodniowej przerwie Rzeczpospolita Wolnomularska wznowiła działalność. Konstytuujące się i organizujące kolegium redakcyjne pragnie kontynuować linię programową nakreśloną przez Braci założycieli, a to ponadobediencyjny charakter portalu i misję informowania o tym, co dzieje się przede wszystkim w polskiej, ale również zagranicznej masonerii.

Taką nazwę nosi nowa Loża Doskonałości w Warszawie, której Światła zapalone zostały w sobotę, 24 lutego 2018 r. Uroczystości przewodniczył Suwerenny Wielki Komandor Rady Najwyższej 33 i Ostatniego Stopnia Rytu Szkockiego Dawnego Uznanego Dla Polski i Krajów Bałtyckich Brat Waldemar Gniadek.

24 lutego 2018 r. zapalone zostały Światła Loży „Karol Marcinkowski” na Wschodzie Poznania, działającej pod auspicjami Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym obediencja ta wzbogaciła się o szósty już warsztat. Nawiązuje on do szczytnych tradycji historycznych lóż „Karol Marcinkowski” oraz „Ignacy Paderewski”. Uroczystości przewodniczył Wielki Mistrz WWRP Brat Zbigniew Grabowski.

We wrześniu 2015 roku trójka zaangażowanych wolnomularzy z Loży Kultura na Wschodzie Warszawy postanowiła stworzyć ponadobediencyjny portal informacyjny, którego zadaniem była zmiana polskiego krajobrazu wolnomularskiego. Celem było krzewienie braterstwa, próba odnalezienia tego, co różne obediencje i loże sieroce (celowo nie używam słowa: dzikie) łączy, nie tego co dzieli. Wierzyliśmy w to, że wolnomularstwo to idea budowania, idea łączenia.  Sądziliśmy, że promocja wolnomularstwa jako sposobu na życie przy użyciu nowoczesnego medium, jakim jest portal internetowy przyniesie wiele dobrego. Z biegiem czasu okazało się, że byliśmy coraz bardziej osamotnieni w w naszym działaniu. Dziś, żaden z nas nie jest już aktywnym wolnomularzem, jesteśmy uśpieni z różnych przyczyn, osobistych dla każdego z nas.

Od ponad pół roku jestem w zasadzie samotnym redaktorem, do którego nie docierają żadne informacje z polskiej masonerii.

W chwili, w której to piszę jestem zdeterminowany do poświęcenia swojego czasu dla rodziny oraz dla mojego rozwoju zawodowego. Przez ostatni prawie rok szukałem osób w środowisku wolnomularskim, które miałyby czas i ochotę na poświęcenie odrobiny swojego czasu i zaangażowanie się w projekt Rzeczpospolitej Wolnomularskiej - niestety bez skutku. Uznaję, że prowadzenie serwisu wolnomularskiego przez człowieka, który jest de facto poza masonerią i jest uśpiony nie ma sensu.  W związku z tym pragnę poinformować, że z dniem dzisiejszym zaprzestaję aktualizowania serwisu. Zostanie on w Internecie w takim stanie, w jakim jest teraz. Wszystkich chętnych, którzy dają rękojmię rzetelnej i systematycznej pracy nad dalszym rozwojem, którzy mają jakiś konkretny pomysł czym Rzeczpospolita Wolnomularska powinna być proszę o kontakt. (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MR ∴ (2018-02-25) 

W dniu 14 lutego 2018 roku, w Warszawie, podczas niezwykle uroczystego spotkania miała miejsce ceremonia podpisania Traktatu o Przyjaźni i Współpracy pomiędzy Federacją Polską Międzynarodowego Zakonu Wolnomularskiego Le Droit Humain, a Wielkim Wschodem Rzeczypospolitej Polskiej.

Układ podpisali: ze strony Federacji Polskiej - Prezydent Federacji B:. Stanisław Wyrożemski oraz - Delegat Rady Najwyższej Le Droit Humain, Honorowy Wielki Komandor, S:. Alicja Dworak, zaś ze strony Wielkiego Wschodu Rzeczypospolitej Polskiej - Wielki Mistrz B:. Zbigniew Grabowski.


Wydarzenie to jest znaczącym przełomem w historii odradzającego się liberalnego wolnomularstwa w Polsce. Po raz pierwszy dwie obediencje działające na terenie naszego kraju zawarły wzajemny i bezpośredni układ. Zgodnie z tradycją, obie Potęgi Symboliczne uznały wzajemnie swoją podmiotowość oraz suwerenną władzę, zachęcając jednocześnie swoich członków do jak najściślejszej współpracy w ramach Sztuki Królewskiej, dla pożytku Wolnomularstwa i całej Ludzkości.Komunikat.Prasowy

Podpisanie Traktatu daje nadzieję, że rozpoczął się w Polsce etap braterskiej integracji środowisk wolnomularskich. Strony układu wyraziły nadzieję, że więzy serdecznej przyjaźni będą się dalej zacieśniać i umacniać. Jest to także widomy znak, że w dzisiejszej Europie - pełnej nieufności, antagonizmów i podziałów społecznych to właśnie Wolnomularze mogą być tymi, którzy budują mosty i kultywują tradycje otwartości opartej na wartościach humanizmu.

podpisano:

Wielki Sekretarz FP LDH, Wielki Sekretarz WWRP
(Paweł Orkowski) (Wojciech St. Mościbrodzki)

ANDRZEJ MALINOWSKI IN MEMORIAM
Ze smutkiem przychodzi mi żegnać Andrzeja Malinowskiego, wieloletniego artystę łódzkiej opery i serdecznie bliskiego mi człowieka.

Andrzej Malinowski był wychowankiem Tatiany Mazurkiewicz, którą niezmiennie wspominał bardzo serdecznie. Artystą Teatru Wielkiego w Łodzi został na V roku studiów, a do pracy przyjął go Bogusław Madej. „W Teatrze zacząłem od roli Bonzy w Madame Butterfly — wspominał. — Dla mnie była to bardzo trudna rola, choć niewielka, ale bardzo stresująca. Później rola Kecala w Sprzedanej narzeczonej Smetany. Postać ta tradycyjnie przedstawiana jako gruby hodowca świń, a ja miałem warunki «odchudzonego spaghetti», więc stworzyłem jeszcze chudszego Kecala o doprawionym dużym nosie. Po przedstawieniu dyrektor Bogusław Madej gratulował mi mówiąc, iż takich debiutów życzyłby sobie jak najwięcej”.

Piękną cechą Andrzeja był entuzjazm w stosunku do koleżeństwa po fachu. Pięknie wypowiedział się o Rajmundzie Ambroziaku, który jako akompaniator jawił mu się wręcz jako drugi pedagog śpiewu. Gdy pracowałem nad tekstem do programu przygotowywanej w Łodzi na jubileusz Halki podzielił się ze mną wspomnieniami o Halce z 1969 r. Napisał do mnie między innymi te słowa:
„Pierwszy raz „do czynienia” z operą „Halka” St. Moniuszki miałem w 1969r.,tuż przed tourne Teatru Wielkiego W Łodzi na gościnne występy do Tibilisi w Gruzji. Byłem w tym okresie 19sto latkiem zatrudnionym na etacie śpiewaka artysty chóru w T.W. Ponieważ miałem również brać udział w tym tourne musiałem douczyć się swojej partii i brać udział w próbach. Siedząc na widowni próby śpiewały Panie Halina Romanowska, wspaniały sopran oraz Teresa Wojtaszek Kubiak. Wrażenie jakie wywarł na mnie śpiew P. Teresy było olbrzymie. Ciarki chodziły mi po całym ciele. Coś fantastycznego.”
Pamiętam też, jak wspominał swoją podróż do Warszawy na Toskę z Birgit Nilsson. Artystka zrobiła wtedy na nim mniejsze wrażenie, niż się spodziewał, ale od razu dodał, że w jednym z niemieckich teatrów wszedł w trakcie próby, na którym Wagnera śpiewał głos wręcz zesłany z niebios. Okazało się, że była to właśnie Nilsson.

Wśród wielu rzeczy, którymi ujmował mnie Andrzej, wspomnieć chcę o jednej — niechęci do etykietowania. Wszędzie, czy były to kwestie społeczne, polityczne czy kulturalne, starał się szukać bycia człowiekiem, bez określania się na dzień dobry jako reprezentant takiej czy innej frakcji. Cenił wolność, w tym wolność światopoglądową, cenił państwo prawa, cenił dobre spektakle, zarówno te bardziej reżysersko odważne, jak i zachowawcze. Cenił również pamięć — bolało go, jak krótka jest pamięć polskich instytucji kultury. Takiego będę go pamiętał, bo przecież był nie tylko artystą obdarzonym potężnym, smoliście ciemnym basem i znakomitymi warunkami scenicznymi.

Marcin Bogusławski

Stowarzyszenie im. brata Edwarda Abramowskiego zaprasza na wykład profesora dr hab. Andrzeja Mecnwela pt. "Uwierzyć w człowieka - Rzecz o Edwardzie Abramowskim. 

Wydarzenie odbędzie się w dniu 18 stycznia 2018 roku o godz. 18.00 w Poznaniu (Teatr Ósmego Dnia) - ul. Ratajczaka 44

Po szczegóły zapraszamy do kontaktu ze Stowarzyszeniem - www.edwardabramowski.pl 

 

Już w poniedziałek, 11.12.2017 roku w miejscu znanym, tj. w kawiarni Nowy Świat Muzyki w ramach cyklu pod nazwą Akademia Mistrza Hirama, upamiętniającego rok trzechsetlecia wolnomularstwa, organizowanego przez Instytut Sztuka Królewska w Polsce wystąpi jeden z najwybitniejszych badaczy wolnomularstwa dr Norbert Wójtowich z wykładem o stosunkach Kościoła z masonerią. Wstęp wolny, godzina 18.30, ul. Nowy Świat 63. 

Serdecznie zapraszamy.

 

 

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii