Nov 22, 2017 Last Updated 9:06 PM, Nov 20, 2017

Zjednoczenie rosyjskiego wolno…

W Rosji powstał Związek Suwerennych Obediencji Maosńskich! Memorandum o stworzen...

Okno na południe Rzeczypospoli…

Całkiem niedawno na naszych łamach zamieściliśmy informację o powstaniu wolnomul...

Zapis Video wykładu W. Mościbr…

W dniu 18.10.2017 roku w Poznaniu w teatrze dnia ósmego odbył się wykład ...

Przed drugą turą we Francji

Przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji pojawił się kolejny apel tamtejszych wolnomularzy. Wystosowało go sześć spośród siedmiu obediencji, które sygnowały wcześniejszy Apel Republikański, a więc: Federacja Francuska Zakonu Mieszanego „Le Droit Humain” (Fédération française du Droit humain), Wielka Żeńska Loża Francji (Grande Loge féminine de France), Wielka Loża Żeńska Memphis-Misraim (Grande Loge féminine de Memphis Misraïm), Mieszana Wielka Loża Uniwersalna (Grande Loge mixte universelle), Wielka Mieszana Loża Francji (Grande Loge mixte de France) oraz Wielka Loża Kultur i Duchowości (Grande Loge des cultures et de la spiritualité). 

Tak, jak poprzednim razem, wolnomularze nie wskazują palcem, na kogo głosować, ale mówią o tym, co dla reprezentowanych przez nich obediencji ważne. To wskazanie ideałów, wartości i postaw ma być pomocą w dokonaniu słusznego wyboru. A zatem wolnomularze przypominają, że są dziedzicami Oświecenia, „żarliwymi promotorami humanizmu, tolerancji oraz równości między mężczyznami i kobietami, obrońcami Republiki i dobra wspólnego, osobami szanującymi laickość”. Praca masońska służy budowaniu społeczeństwa opartego na braterstwie i sprawiedliwości społecznej.

Przyznaję, że podziwiam francuskich wolnomularzy za determinację w przypominaniu społeczeństwu o tym, co ważne dla dobrego demokratycznego wspólnego życia. Mam bowiem poczucie, że na straży wartości humanistycznych stoją we Francji nie tylko instytucje polityczne czy prawne, ale także środowiska, których zasadniczym celem jest rozwój moralny i duchowy człowieka. Takiego głosu bardzo brakuje mi w Polsce, w której na poważnie zaczynamy borykać się nacjonalizmem, ksenofobią, homofobią, nierównym traktowaniem osób w zależności od ich postaw wobec religii czy odchodzeniem w debacie publicznej od prawdy i argumentacji racjonalnej na rzecz opinii i emocji. Jestem przekonany, że niebezpieczne zjawiska społeczne wymagają oceny nie tylko (może nawet nie przede wszystkim) prawnej, ale także (może nawet przede wszystkim) etycznej.

Humanizm, tolerancja, równość, poszanowanie demokracji, troska o dobro wspólne, świeckość jako przestrzeń spotkania ludzi odmiennych światopoglądów, braterstwo, sprawiedliwość społeczna — tego wszystkiego potrzebujemy także w Polsce. Niech przypomina nam o tym apel francuskich Sióstr i Braci.

Brat Marcin Bogusławski

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii