Nov 22, 2017 Last Updated 9:06 PM, Nov 20, 2017

Zjednoczenie rosyjskiego wolno…

W Rosji powstał Związek Suwerennych Obediencji Maosńskich! Memorandum o stworzen...

Okno na południe Rzeczypospoli…

Całkiem niedawno na naszych łamach zamieściliśmy informację o powstaniu wolnomul...

Zapis Video wykładu W. Mościbr…

W dniu 18.10.2017 roku w Poznaniu w teatrze dnia ósmego odbył się wykład ...

Apel Republikański

Wielki Wschód Francji (Grand Orient de France), Federacja Francuska Zakonu Mieszanego „Le Droit Humain” (Fédération française du Droit humain), Wielka Żeńska Loża Francji (Grande Loge féminine de France), Wielka Loża Żeńska Memphis-Misraim ( Grande Loge féminine de Memphis Misraïm), Mieszana Wielka Loża Uniwersalna (Grande Loge mixte universelle), Wielka Mieszana Loża Francji (Grande Loge mixte de France) oraz Wielka Loża Kultur i Duchowości (Grande Loge des cultures et de la spiritualité) wystosowały do społeczeństwa francuskiego „apel republikański”, w którym nawołują, by w wyborach prezydenckich kierować się „chęcią budowania mostów” i przeciwstawiać się nienawiści. W ramach tych obediencji pracuje około 90 000 Sióstr i Braci.

Alain Michon, Wieli Mistrz Federacji Francuskiej „Le Droit Humain” stwierdził, że taka inicjatywa jest czymś rzadkim. Nie należy jej także interpretować jako „instrukcji do głosowania”, ale jako formę przypomnienia o zasadach i wartościach, które dla wymienionych obediencji wolnomularskich, ale także dla samej Republiki, są fundamentalne. W tekście apelu przypomniano, że wolnomularstwo pielęgnuje uniwersalistycznie pojmowane ideały humanistyczne. Masonom powinny zatem być obce takie postawy jak rasizm czy nienawiść do innych. Zdaniem wolnomularstwa jest budowanie mostów, a nie murów.

Christophe Habas, Wielki Mistrz Wielkiego Wschodu Francji, zauważył, że Front Narodowy i Marine Le Pen wpisują się w szeroki nurt europejskiego neopopulizmu. Działalność Le Pen określił też mianem neobulanżyzmu (néoboulangisme ). Gwoli przypomnienia, bulanżyzm był politycznym ruchem nacjonalistycznym, który rozwijał się w III Republice i był zagrożeniem dla państwa.  Habas podkreślił też, że wolnomularze wzywają do „czujności i blokowania Frontu Narodowego”, ale także do samokrytycyzmu w łonie innych partii. Albowiem polityka „ciepłej wody w kranie” nie tylko nie działa, ale wzmacnia ruchy ekstremistyczne.

Na „apel republikański” można spojrzeć z różnych stron i rozmaicie go oceniać.  Można tedy uznać, że jest mieszaniem się do polityki, czego masoneria nie powinna czynić. Można uznać, że jest złamaniem zasady podziału na sfery sacrum i profanum, w których obowiązują nieco inne zasady postępowania. Sam jestem jednak życzliwym interpretatorem inicjatywy francuskich obediencji. Uważam bowiem za prawdę, że wartości i ideały masońskie mają charakter uniwersalny i humanistyczny. Nieco paradoksalnie, ów uniwersalizm wpisany jest w wolnomularstwo od samego początku — jak pisała prof. Maria Ossowska odnoście Konstytucji Andersona „masoneria przychodzi w sukurs cytowanym deistom i wolnomyślicielom w zakresie wyzwalania się moralności od religii, tak jak przyłącza się do nich w głoszeniu pochwały tolerancji i uczuć ludziom życzliwych” (Myśl moralna oświecenia angielskiego). Nie da się jednak na serio praktykować wartości humanistycznych i uznawanych za uniwersalne wyłącznie w trakcie prac lożowych. O tym, czy traktuje się je serio, przekonuje działanie w świecie „profańskim”, a tu wolnomularstwo zapisało karty chlubne i niechlubne (choćby wspieranie segregacji rasowej w USA czy saluty oddawane Mussoliniemu, z bliższych nam czasów — wykluczenie z szeregów wolnomularskich homoseksualistów przez Wielką Lożę Georgii).  Stara dewiza masońska brzmi ordo ex chao. Skoro tak, to apel siedmiu francuskich obediencji uznać można za próbę przypomnienia o filarach, które pozwalają stabilizować świat ogarnięty, niezmiennie, chaosem. Jasne przypominanie o wartościach i zasadach jest, moim zdaniem, etycznym obowiązkiem wolnomularzy, tak samo, jak nieustanna refleksja nad tym, jak zmienia się rozumienie określonych wartości wraz ze zmieniającym się światem.

Br. Dr Marcin Bogusławski 

Źródło: http://www.ouest-france.fr/elections/presidentielle/francs-macons-7-obediences-appellent-voter-contre-marine-le-pen-4926992

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii