Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Trzy schody świątyni

Schody definiuje się jako konstrukcję budowlaną, której zadaniem jest powiązanie komunikacyjne różnych poziomów (np. kondygnacji budynku, poziomu terenu itp.)
Istnieje wiele rodzajów schodów (podam tylko kilka przykładów):

• Schody ruchome, eskalator (z łac. scalae), drabina - rodzaj przenośnika członowego, urządzenie płynnie przesuwające ciąg stopni do góry lub na dół w celu transportu ludzi.
• Schody Charona - w starożytnym teatrze schody umieszczane na scenie. Wchodziły po nich postacie przybywające rzekomo ze świata zmarłych.
• Trap w żeglarstwie - to skośnie zawieszone na żurawiku wzdłuż burty statku schody, które służą do komunikacji na drodze statek-nadbrzeże.
Trzy stopnie Wolnomularstwa tworzą podstawowe szczeble (schody) odpowiadające hierarchii Lóż niebieskich: to znaczy Uczeń, Czeladnik i Mistrz. Istnienie tych trzech stopni odnajdujemy wśród innych symboli kobierca loży. Ich zadaniem jest przypominać o tym, iż uczenie się jest pierwszym z trzech etapów do pokonania w szkole masońskiej. Warto wspomnieć, iż na najstarszych kobiercach loży istniało aż siedem schodów - i to w pierwszym stopniu wtajemniczenia, jednakże według katechizmu masońskiego uczeń mógł wspiąć się tylko na trzy pierwsze.

Trzy schody przy wejściu na Wschód świątyni stanowią granicę dzielącą nas od znalezienia się w tym najważniejszym, najbardziej oświetlonym, można byłoby nawet określić jako najświętszym miejscu świątyni masońskiej. Mamy tu do czynienia z dwoma uzupełniającymi się systemami symboliki, ponieważ nie należy zapominać, iż symbolizm wolnomularski jest słoneczny, a inicjowany wolnomularz szuka Światła.
Przejście ze świata profanów do Wolnomularstwa nie może odbyć się na tej samej płaszczyźnie. Obecność trzech stopni symbolicznych jest absolutnie konieczna, niezastąpiona, gdyż to właśnie one oznaczają inicjowanego, tzn. Ucznia.
Podesty pomiędzy stopniami łączą trzy płaszczyzny odpowiadające troistemu podziałowi jednostki ludzkiej: ciało, dusza oraz rozum (albo duch) i uczestniczą w progresywnym, duchowym rozwoju tych trzech płaszczyzn. To umożliwia wolnomularzowi progresywnie, malutkimi kroczkami stopień po stopniu wspinanie się coraz wyżej, pokonywanie trudności i zdobywanie wiedzy potrzebną do osiągnięcia następnego stopnia.
Wiemy, że liczba Trzy jest liczbą przypisaną uczniowi: jego wiek, kroki, braterska bateria składają się z trzech elementów.
Ale dlaczego te trzy stopnie znajdują się u wejścia na Wschód?
Schody umieszczone przy Wschodzie wiążą się z symboliką Pionu - osi świata, pozwalają przemieszczać się w dwóch kierunkach, zarówno w górę jak i w dół. Kiedy Wolnomularz staje się Mistrzem, może wspiąć się na trzeci stopień, jednakże w momencie, kiedy nie zrozumiał znaczenia swojej misji będzie umiał zejść trzy stopnie w dół, aby oświecić i przekazać otrzymane światło (wiedzę) innym Siostrom i Braciom. Te trzy stopnie Wolnomularstwa nawiązujące do progresywnej wspinaczki w celu osiągnięcia tego najtrudniejszego pierwszego etapu, a potem następnych, sukcesywnie coraz trudniejszych do pokonania, poprzez dotarcie wreszcie do najbardziej skrytego miejsca - Samego Siebie.
Etapy te symbolizują płaszczyznowe zdobywanie świętej góry, temat z którym spotykamy się we wszystkich tradycjach inicjacyjnych.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika