Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Sznur na ścianach świątyni

Na kobiercu loży wśród innych licznych symboli wolnomularskich widzimy sznur obiegający świątynię z trzech stron; począwszy od kolumny na zachodzie, poprzez wschód, kończąc się przy drugiej kolumnie pomponami i rozdzielającymi się frędzlami. Jeżeli sama świątynia udekorowana jest takim sznurem to widzimy go na ścianachŚwiątyni, mniej więcej w połowie ich wysokości. Obiega on Świątynię, jak mur obronny, zaczynając się od kolumny na zachodzie, kończąc przy drugiej kolumnie znowu poprzez zwisające pompony i frędzle. Nie jest to zwykły prosty sznur. Lecz uformowano na nim zmienną, ale znacznie dużą ilość węzłów. W masonerii węzły te, pętle nazwanojeziorami miłości, a skoro ich tak dużo, nawet morzem miłości.
Prawdopodobnie pierwszym symbolicznym znaczeniem masońskiego sznura, tej figury o okrężnym kształcie jest graniczność przedstawianego świata, a powiązany sznur prosty i pionowy jest jego osią.


Lina, sznur - to splot podatnych nici, tak splecionych by łączyły wzajemnie różne części, tworząc całość w sile i jedności.
Już u zawodowych murarzy i operatywnych masonów, sznur z węzłami używany był jako lina miernicza, narzędzie pomiaru w pracach budowlanych, służące do pobierania miar i proporcji.
Kiedy powiązana lina ułożona jest w kształt koła i istnieje na niej 12 węzłów przypomina wtedy 12 znaków zodiaku.
W architekturze - sznur, to wyrzeźbiona w jego kształcie bagietka, natomiast ozdobna fryza zwie się lambrekinem.
Lina z węzłami i pomponem odpowiada frędzlom dywanu, który wyznacza limit, granicę pomiędzy światem stworzonym, a wszystkim, co istnieje poza nim, między światem profanów a przestrzenią sakralną.
Pompon z frędzlami pełni rolę tarczy chroniącej od zła przychodzącego z zewnątrz.
Sznur, nić, węzeł, wiązanie – to symbole życia.
Splot wiązania naszej liny wolnomularskiej jest swobodny, elastyczny, zgodny z planem obwodu Świątyni, pozostając odpornym i wytrzymałym.
Wiadomym jest, iż odcięcie pępowiny wyzwala płód – dziecko z łona matki; pozwala wkroczyć mu w następny etap egzystencji.
Cała nasza egzystencja jest bardzo złożona, pełna wszelkich powiązań i powikłań. Jak te węzły na linie. Końcowym celem każdego z nas jest wyplątanie się z powikłanego życia, uwolnienie się, by w końcu dotrzeć i poznać, coDobre, Piękne i Prawdziwe.
Przez bardzo długi czas lina z węzłami była narzędziem pomiaru, a odległość między dwoma węzłami oznaczała jednostkę długości. Tak wyznaczone granice i miary służą jako punkty odniesienia.
Każdy węzeł na sznurze symbolizuje jakiś punkt, pozycję, postawę, skrzyżowanie, rozdroża; podobne do decydujących i przełomowych momentów naszej egzystencji, które doprowadzają do zmiany wcześniej przyjętego kierunku. Sznur z węzłami wykazuje istniejące powiązania w systemie zorganizowanym i współzależnym.
Każdy węzeł ma znaczenie dwoiste, albo scala ze sobą elementy, które chcemy połączyć, przybierając wtedy aspekt pozytywny, albo też przedstawia zespół splątanych, trudnych do rozplątania nici, przybierając tym samym aspekt negatywny, symbolizując zarazem sytuację bardzo skomplikowaną, zagmatwaną, tzw. węzeł gordyjski.
Każdy węzeł jest symbolem siły, która łączy i rozdziela.
Dlaczego przedstawione węzły-pętle, określane są „jeziorami miłości”?
Słowo jezioro, czyli lac po francusku, pochodzi z łacińskiego - ”laqueus”, co oznacza sznurowadło, węzeł, supeł czy pętlę. Porównywane, zatem do figury bez charakteru trwałości.
Pętla, którą zwie się „jeziorkami miłości” - to sznur, na którym zawiązany jest węzeł w kształcie ósemki, końcówki sznura przechodzą przez centrum pętli, wychodząc na prawo i na lewo (dextre, senestre).
„Jeziorka miłości”- tworzą luźne, nie napięte pętle, w sumie bardzo łatwe do rozplątania.
Zarówno w rycie szkockim dawnym i uznanym, jak i we francuskim na kobiercu loży sznur z węzłami przedstawiony jest z dwoma, trzema, siedmioma i nawet dwunastoma oczkami-jeziorkami miłości w stopniu ucznia, pięcioma lub dziewięcioma w stopniu czeladnika.
W sztuce heraldycznej, która stanowi symboliczne bogactwo rycerstwa, na herbie kobiety- wdowy i osoby duchownej istnieje również sznur z węzłami-oczkami miłości.
Jako oznaka godności, szacunku zdobi on także insygnia najwyższych głów kościoła: papieży, kardynałów, biskupów i arcybiskupów.
Według Jean Tourniac autora licznych dzieł masońskich jak n.p. „Symbolizm masoński i tradycja chrześcijańska” – to, co zwiemy „jeziorkami miłości” – możemy porównać z pętlą Salomona, która w Islamie posiada to samo znaczenie, co pieczęć Salomona – najprościej mówiąc przenikanie się świata widzialnego i niewidzialnego, splatając górę i dół. Jest w pewnym znaczeniu symbolem uduchowionej generacji, będącej owocem związku nieba i ziemi.
Zaznaczyć należy, iż bardzo często miesza się pojęcie sznura z węzłami z łańcuchem jedności. Jedyną cechą łączące te dwa odrębne symbole – to funkcja łączności i więzi.Sznur z węzłami przypomina linę mierniczą, narzędzie pomiaru terenu w pracach budowlanych. Łańcuch jedności jest żywym łańcuchem stworzonym przez zgromadzonych wolnomularzy formujących zamknięty okrąg w Świątyni.
Nie ważna i bez znaczenia jest ilość jeziorek miłości czy też zgromadzonych masonów. Ta wielkość zawsze sprowadza się do jedności-jednomyślności poprzez harmonizującą spójność.
Co symbolizuje natomiast zwykły, prosty pompon?
Już w XVIII wieku jako pompon uważano same końcówki sznura, a nie sznur w całości.
Antoine Furetière (francuski pisarz, nowelista, autor licznych słowników) definiuje pompon jako mały supeł, lub kilka włókien wełny czy jedwabiu, które umiejscowione tu i ówdzie stanowią element dekoracji. Istnieją wszelkiego rodzaju dekoracyjne drobiazgi z frędzlami i pomponami jak: guziki, spinki, zapinki i broszki.Sznur z węzłami kończy się pomponem z frędzlami przy kolumnach północnej i południowej.
Ten końcowy pompon i zwisające frędzle symbolizują grupę-kolektywność, która uformowana z małych indywidualnych włókien - osób; przypomina każdemu o jego własnej odpowiedzialności wobec grupy, a same końcówki frędzli wyznaczają granice i przede wszystkim limit poczynań.
Pompon może być przypomnieniem praw i obowiązków zawartych w dziesięciu przykazaniach Starego Testamentu: (cyt. J. Lhomme):
„Mów do synów Izraela! Powiedz im, aby wszystkie pokolenia nosiły sznur z frędzlami, zwisającymi wzdłuż ubrania. Będzie on waszym symbolem! A jak na niego spojrzycie, przypomnicie sobie przykazania Jahwe i będzie je przestrzegać”
Tak jak synowie Izraela, tak i my wolnomularze spoglądając na sznur z węzłami, na pompony i frędzle, przypominamy sobie o naszych obowiązkach zarówno wewnątrz a przede wszystkim na zewnątrz Świątyni. Niech frędzle pompona nieustannie chronią nas przed światem profanów, bo to właśnie one zakreślają granice, nie zamykając miejsca sakralnego.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika