Feb 22, 2018 Last Updated 3:17 PM, Feb 15, 2018

Podpisano traktat przyjaźni po…

W dniu 14 lutego 2018 roku, w Warszawie, podczas niezwykle uroczystego spotkania...

Zmarł Br:. Andrzej Malinowski …

ANDRZEJ MALINOWSKI IN MEMORIAMZe smutkiem przychodzi mi żegnać Andrzeja Malinows...

prof. dr hab. Andrzej Mencwel …

Stowarzyszenie im. brata Edwarda Abramowskiego zaprasza na wykład profesora dr h...

Symbolika okien

Śledząc historię wolnomularstwa, dowiadujemy się, iż w sposób bardzo prosty można zamienić każdy lokal w MASOŃSKĄ ŚWIĄTYNIĘ. Wystarczy po prostu narysować kredą na podłodze symbolicznyKobierzec odpowiadający stopniowi, w którym Warsztat pracuje, i zmazać go po zakończeniu prac.
W naszych czasach Świątynie wyposażone są we wszystkie symbole, więc Kobierzec jest wówczas zbyteczny. Jednak bardzo często posługujemy się nadal rozwijanym na środku świątyni płótnem z namalowanymi symbolami.
Kobierzec ten przedstawia następujące symbole:

• Dwie kolumny z granatami, Drzwi, Trzy schody, Mozaikę;
• Kamień nieociosany, Kamień sześcienny, Sznur z trzema węzłami;
• Księżyc, Słońce, Ekierkę, Cyrkiel, Linię, Łom, Młotek, Węgielnicę;
• Deskę kreślarską i Trzy okna.
Każdy z wyżej wymienionych przedmiotów posiada własne symboliczne znaczenie. Postaram się przybliżyć nieco symbolikę Trzech okien.
Na proste pytanie - co to jest okno? - każdy z nas potrafi dać odpowiedź: jest to otwór wykonany w murze konstrukcyjnym po to by światło i powietrze mogły przenikać do wewnątrza.
Oto nieco historii:
Po raz pierwszy dowiadujemy się o oknach i ich symbolice wolnomularskiej dzięki Samuelowi Prichardowi w dziele"Masonry Dissected" z 1730r. Cyt: „...te trzy nieruchome światła to trzy okna, które muszą znajdować się w każdym lokalu, gdzie pracuje Loża masońska; lecz według dawnych reguł wolnomularskich okna te odpowiadają raczej czterem stronom świata”.
Gdzie są one rozmieszczone? Na wschodzie, na południu i na zachodzie. A do czego służą? Do oświetlania ludzi przed rozpoczęciem pracy, podczas niej i po jej zakończeniu.
Ryt Francuski (Regulateur z 1801 r.) tłumaczy ich znaczenie następująco: "trzy okna, które spostrzega się na wschodzie, na południu i na zachodzie świątyni pozwalają promieniom słonecznym oświetlić Lożę w czasie wschodu słońca, gdy ono jest w samym zenicie i w czasie zachodu słońca. Trzy okna odpowiadają trzem podstawowym godzinom pracy masońskiej; tej, o której wolnomularze rozpoczynają pracę, tej odpowiadającej trwaniu pracy i tej, o której pracę kończą."
Obecnie niemal w każdej świątyni: na jej kobiercu, czy też w niej samej na ścianach istnieją trzy okna: jedno na wschodzie, drugie na południu i trzecie na zachodzie; brak okna na północy.
Według Edouarda E. Plantageneta te trzy okna w stopniu ucznia przedstawione są zakratowane, zamknięte, a w stopniu czeladnika jako otwarte, bez krat. Wspomina też o tym, iż przedstawiają one drzwi w Świątyni Salomona. Napisane jest bowiem w Biblii: "Król nakazał wybudować dom (świątynię) z oknami zakratowanymi."
Niestety nie znamy szczegółów dotyczących liczby okien i ich rozmieszczenia. Wiadomo jednak, że Świątynia Salomona otwierała się na wschód a nie na zachód, jak większość naszych kościołów i katedr. Tym samym światło słoneczne wnikało do jej wnętrza od samego wschodu słońca.
Wolnomularze - budujący Świątynie i Katedry zawsze umieszczali wejście do świątyni od strony zachodniej, a trzy okna imitowały ruch słońca. Nie było nigdy okna na ścianie północnej, ponieważ słońce nigdy tam nie dochodziło.
Plantagenet twierdzi również, że krata w każdym oknie świątyni jest nie po to by zabronić profanom wglądu do niej (przy wewnętrznym oświetleniu świątyni zwykła krata nie stanowi żadnej przeszkody by dostrzec, co dzieje się, wewnątrz), lecz umieszczona jest ona po to by strzec i bronić jej wejścia.
Kraty w oknach świątyni przypominają o zachowaniu w tajemnicy prac nad dziełem tu realizowanym, w świątyni, do której żaden profan nie ma ani wstępu ani wglądu. Ale dla Wolnomularza kraty te nie stanowią takiej samej przeszkody, ponieważ on z materialnego punktu widzenia i z zamkniętej świątyni, nie jest w stanie zobaczyć, co dzieje się na, zewnątrz, lecz to właśnie On i z tego właśnie miejsca, w jakim się znajduje (Świątynia) jest w stanie poprzez własne uduchowienie zdeterminować świat.
Kiedy wolnomularz opuszcza świątynię pełen energii i nowych sił, bogatszy o nowe zdobyte doświadczenia, wyrusza w drogę by przekazać światu Mądrość, Piękno i Siłę.
Dla Oswalda Writha Loża Uczniów nie otrzymuje żadnego światła z zewnątrz, nie ma w niej okien. Można porównać ją do podziemnych krypt lub górskich jaskiń.
Natomiast Loża Czeladników dzięki istniejącym w niej trzem oknom jest w stałym związku ze światem zewnętrznym:
Oswald Writh mówi, iż
• okno na wschodzie przynosi delikatną słodycz jutrzenki
• okno na południu wprowadza ciepło i siłę
• okno na zachodzie daje bardzo słabe światło zachęcające do odpoczynku
• natomiast część północna pogrążona w ciemnościach nie ma żadnego okna.
Zauważamy więc ścisły związek między pojęciem okna i światłem, między pojęciem krat i tajemniczością, pomiędzy liczbą występujących okien (3) a całą symboliką liczby 3.
Definicja okna jako otworu umożliwiającego przenikanie światła i powietrza jest też symbolem wrażliwości:
- jeżeli okno jest okrągłe, wrażliwość jest tej samej natury, co wrażliwość oka i świadomości,
- jeżeli okno w kwadracie, jest to wrażliwość doczesna w stosunku do boskości.
Światło przenikające przez okna świątyni jest niezwykle cudowne.
To właśnie ono to nadzwyczajne światło uczy nas ukrytego znaczenia symboli i utrzymuje więzi braterstwa wśród wszystkich Sióstr i Braci.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Loża żałobna za Księcia Józefa Poni…

27 Lis 2015 historia masonerii

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii