Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Kolumny w loży i umieszczone na nich granaty

Spostrzegamy dwie wysokie kolumny tuż przy wejściu do Świątyni.
Powołując się na historyka Josephe Flavius cytuję:„Kiedy Mistrz Hiram z Tyr kazał stopić brąz i otrzymał blachę o grubości czterech palców, to właśnie po to, by powstały z niej dwie kolumny w świątyni wzniesionej przez króla Salomona.” Umieszczono je zaraz przy wejściu do budowli. Tę po prawej stronie nazwano Jakin, co po hebrajsku oznacza ”on wyznaczy - zbuduje”, a tę z lewej Boaz - znaczy „ w sile”, co można tłumaczyć biorąc pod uwagę sens transkrypcji hebrajskiej z prawej do lewej: „on wzniesie swą świątynię w sile”.


Jakin i kolumna z literą ”J” oznaczają też literę Yod i symbolizują aspekt słoneczny pewnej zasady, eksperymentowanie i pracę.
Boaz i kolumna z literą „B" - Beth, drugą literę alfabetu hebrajskiego symbolizującą aspekt księżyca, nocnych ciemności i inicjacyjnego nauczania, które odbywa się w Loży.
Co do rozmiarów kolumn, różne źródła podają różne dane.
Ragon w swoim „Rytuale ucznia masona” mówi:
• „dwie kolumny powinny mieć 18 łokci wysokości, 12 w obwodzie, 12 u podstawy i 5 łokci przy głowicy, co razem stanowi liczbę 47 odpowiadającą ilości konstelacji, i liczbie znaków zodiaku, jednym słowem światu niebiańskiej boskości";
• „na szczycie każdej kolumny umieszczono głowicę w formie lilii splecionej łańcuchem palmowych liści, z których zwisało po 200 granatów umieszczonych w dwóch rzędach”;
• „kolumny wykonane były z brązu, by nie ulec zniszczeniom w razie powodzi";
• „w środku były puste służąc jako schowek na narzędzia”.
A według Leadbeatera w kolumnach były trzy pary niewidzialnych od przodu drzwi nałożonych jedne na drugie, po to, by przechowywać w nich archiwa, księgi i inne dokumenty loży.
Co do koloru kolumn, teksty biblijne mówią, że były one w naturalnym kolorze metalu, więc brązowe. Jednak liczni autorzy masońscy są zgodni mówiąc:
Kolumna J aktywna - męska odpowiadająca słońcu jest czerwona.
Kolumna B żeńska, pasywna - symbolizująca księżyc jest w kolorze białym lub czarnym.
Co do miejsca kolumn w świątyni. W rycie szkockim, na wzór świątyni Salomona kolumna „J” jest umieszczona po prawej stronie a kolumna „B” po lewej. Przy jednej pracują czeladnicy a przy drugiej uczniowie. Każdy z dobrze pracujących masonów otrzymuje przy swej kolumnie wynagrodzenie za wykonaną pracę. Jednakże w rycie francuskim i w rycie szkockim dawnym i uznanym, kolumny rozmieszczone są na odwrót: kolumna J po lewej, a B po prawej stronie.
Jakie by nie było ich miejsce w loży - dwie kolumny świątyni masońskiej są symbolem materialnej koncentracji niezbędnej dla utrzymania równości w Loży.
Dwie przeciwne sobie siły nie mają miejsca w loży między dwoma kolumnami.
Dlatego też, każdy rytuał wymaga, by siostra lub brat pełniący swój urząd, jak i profan w fazie inicjacji zostali najpierw umieszczeni między dwoma kolumnami, by w pełni rozwagi i wewnętrznego spokoju czynili swe powinności.
GRANATY
Granatowiec, o botanicznej nazwie Punica granatum, z łaciny jabłko o czerwonych ziarnach – to drzewo od 3 do 8 m wysokości, pochodzi z Mezopotamii, Palestyny i Persji. Rośnie również w regionach Morza Śródziemnego, w Hiszpanii i Portugalii. Jego owoce są jadalne, a toksyczną skorupę korzeni używa się w przemyśle farmaceutycznym.
W symbolizmie religijnym - papież św. Grzegorz mówi: owoc granatu i jego niezliczone ziarna symbolizują miłosierdzie z nieskończonością cnót.
Według Barbier de Montault w jego traktacie o etnografii chrześcijańskiej, granat jest symbolem skromności i pokory. Ten sam autor czyni granat emblematem papieskim: „pod jego cieniutką, przeźroczystą skorupką chowa się tyle soczyście smakowitych ziaren, to tak jak związek wszystkich dzieci Kościoła w łonie matki”.
Dla Angelo du Gubernatis, owoc granatu jest symbolem seksualnej płodności, tworzenia nowych pokoleń i wszelkiego bogactwa.
W Mitologii roślin z 1882 mówi się, iż owoc podany przez Adama - Ewie i przez Parysa – Wenus, nie był wcale jabłkiem, lecz właśnie granatem.
Według mitu greckiego: drzewo granatowca narodziło się z krwi jaką pokryta była ziemia po śmierci Dionizosa. Jest to jedyne drzewo dające owoce w królestwie zmarłych. Owoc granatu jest więc symbolem wiecznej nadziei, płodności umysłu i bogactwa ciągle odradzającego się życia. Dlatego właśnie owoc granatu jest odzwierciedleniem wieczności życiowych cyklów. To znaczy nieśmiertelności.
Owoc granatu umieszczony na każdej z kolumn sam w sobie składa się z setek maluteńkich owoców, symbolizujących dla nas wszystkich Sióstr i Braci - braterstwo i harmonię.
Tak jak wyśmienity smakowo owoc granatu składa się z licznych małych ziarenek, tak i my Bracia i Siostry masoni tak licznie zgromadzeni w jednej Loży posmakujemy kiedyś z pewnością wspólnie wypracowanych wyśmienitości.
Komentarze
Ustawienie kolumn
Dodane przez Kadalber w dniu - 2007-03-25 11:10:52
________________________________________
"Co do miejsca kolumn w świątyni. W rycie szkockim, na wzór świątyni Salomona kolumna „J” jest umieszczona po prawej stronie a kolumna „B” po lewej. (...) Jednakże w rycie francuskim i w rycie szkockim dawnym i uznanym, kolumny rozmieszczone są na odwrót: kolumna J po lewej, a B po prawej stronie."

To nie jest do końca tak. Dla przykładu w europejskich wersjach RSDiU w lożach tradycjonalistycznych i niektórych liberalnych (np. DH) kolumna B przypisana jest uczniom, a J czeladnikom. Natomiast w tradycji Wielkiego Wschodu Francji - i nie tylko w rycie francsukim, ale również w szkockim dawnym i uznanym, rektyfikowanym etc. rzecz ma się na odwrót. Niemniej również np. w rycie szwedzko-berlińskim regularnej Wielkiej Loży Krajowej Niemiec rzecz z kolumnami ma się tak, jak w WWF. Generalnie jednak zdecydowana większość obrzędów i lóż z całego świata - czy to w wersjach anglosaskich, czy to kontynentalnych stosuje najczęściej zasadę, że uczniom przynależy kolumna południa B.

Ciekawostką jest fakt, iż przyjmowanie nowych członków do loży nazywa się czasem "wypełnianiem kolumn".

Karol Wojciechowski, WWW

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika