Oct 16, 2018 Last Updated 12:00 AM, Oct 16, 2018

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Kartka z kalendarza – Mały ksi…

75 lat temu, 6 kwietnia 1943 r., nakładem nowojorskiego wydawnictwa Reynal &...

Ryt Royal Arch & Emulation

Ryt Dawnych i Przyjętych Wolnomularzy Królewskiego Sklepienia (Royal Arch) powstał w latach 30., bądź na początku lat 40. XVIII w. Rozpowszechnił się na fali sporów archpomiędzy dwiema angielskimi Wielkimi Lożami, z których jedna, powstała w 1751 r. z inicjatywy Lawrence'a Dermotta, nawiązywała do starych reguł i kreowała dodatkowy stopień Mistrza Królewskiego Sklepienia. Miał on stanowić dopełnienie stopnia mistrzowskiego, a pod względem treści posiadał wiele wspólnych elementów z francuskim stopniem wyższym Mistrza Szkockiego. Z braku źródeł trudno jednak dziś ustalić, których z nich był starszy, możliwe też że oba te stopnie miały wspólne źródło.

Sam Lawrence Dermott i wielu jego współbraci zarzucało Wielkiej Loży Londynu, iż zniekształciła, a także zdechrystianizowała swoje rytuały m.in. zmieniając znaki i hasła oraz eliminując liczne wątki modlitewne. Spór trwał począwszy od 1751 r. i został zażegnany w 1813 r., kiedy obydwie obediencje połączyły się, tworząc Zjednoczoną Wielką Lożę Anglii. Loża-Matka Świata odcięła się od wyższych stopni, a Królewskie Sklepienie uznała za część stopnia mistrza masona. Pozostałe ryty i systemy (np. rycerski York) traktuje wyłącznie jako grupy stopni pobocznych (tzw. side degrees).

Obrządek Królewskiego Sklepienia lub też w innym wariancie tłumaczenia - Świętego Łuku Królewskiego - zorganizowany jest na Wyspach Brytyjskich w dodatkowej kapitule i liczy 5 stopni:

4° Dawny Mistrz,

5° Doskonały Mistrz,

6° Najdoskonalszy Mistrz,

7° Mason Sklepienia (Arch)

8° Mason Królewskiego Sklepienia (Royal Arch).

W Anglii, w odróżnieniu od Irlandii czy Szkocji, praktykuje się wyłącznie ostatni stopień. Poza tym funkcjonują również ciała masońskie nadające stopnie Mistrza Znaku (Mark Master).

Link do Kapituły Królewskiego Sklepienia działającej przy Wielkiej Loży Anglii: www.grandchapter.org.uk

Ryt Royal Arch w Europie bardzo często jest w pewien sposób powiązany tradycją ze świętojańskim rytuałem Emulation, którego adepci zwykle są również członkami kapituł Łuku Królewskiego. Dodać należy, iż pierwotna wersja obrządku emulacyjnego (współzawodnictwa) została opracowana w 1813 r. w Anglii przez Petera Gilkes'a na bazie dawnych rytuałów wolnomularskich. Liczy on wyłącznie trzy pierwsze stopnie i uzupełniony jest jeszcze o dodatkowy ceremoniał instalacyjny dla Czcigodnego mistrza loży. Dla Emulation charakterystyczne jest to, że zgodnie ze starą zasadą cechu wolnych mularzy rytuały, znaki i gesty jego trzech pierwszych stopni nie są utrwalone na piśmie, a podczas posiedzeń cytuje się je z pamięci. Obrządek ten został w 1925 r. przeszczepiony do Francji, równolegle z rytem Royal Arch, a stamtąd do pozostałych krajów europejskich.

Royal Arch w Stanach Zjednoczonych stanowi część Rytu York. Wersja amerykańska zawiera następujące dodatkowe stopnie poboczne:

4° Mistrz Znaku

5° Dawny Mistrz

6° Doskonały Mistrz

7° Wyświęcony Królewskiego Sklepienia

Generalnie ryt Królewskiego Sklepienia popularny jest przede wszystkim w krajach anglosaskich. W Europie kontynentalnej natomiast praktykuje się go głównie w Szwajcarii, Francji, Belgii i Holandii, nie jest on jednak na tym kontynencie zbyt rozpowszechniony.

Więcej w tej kategorii: Ryt szkocki dawny i uznany »

3 komentarzy

 • Link do komentarza trads trads poniedziałek, 07 grudzień 2015 21:54

  Coś skrzeczy w kodzie strony - wycięło część komentarzao masonerii kobiecej, która powinna wyglądać tak:

  Link: http://www.wolnomularstwo.info.pl/index.php/2015-11-10-10-03-58/masoneria-zenska

  Nie można się zgodzić ze stwierdzeniem, że „ojczyzną wolnomularstwa stricte kobiecego jest Francja”, to zwykła nieprawda szerzona niestety przez członkinie WŻLF...

 • Link do komentarza trads trads poniedziałek, 07 grudzień 2015 21:47

  I przepraszam, że tu, ale nie ma możliwości komentowania pod stosownymi linkami.

  Link: http://www.wolnomularstwo.info.pl/index.php/ryty-masonskie/item/351-ryt-szkocki-dawny-i-uznany

  Nie jestem pewien, czy nazwa >Loża Doskonalenia "Jan Józek Lipski"icte kobiecego jest Francja”, to zwykła nieprawda szerzona niestety przez członkinie WŻLF. Proponuję zacząć od przeszukania anglojęzycznej Wikipedii, a konkretnie hasła „Order of Women Freemasons”. Zainteresowanym żeńskim wolnomularstwem polecam też lekturę książki Ann Pilcher-Dayton pt. „The Open Door. The History of the Order of Women Freemasons 1908-2008”.

  Polecam też następujące strony WWW:
  1) The Order of Women Freemasons (http://www.owf.org.uk/)
  2) Honourable Fraternity of Ancient Freemasons (http://www.hfaf.org/)

 • Link do komentarza trads trads poniedziałek, 07 grudzień 2015 21:31

  Trochę tu pomieszania z poplątaniem, pierwsze zestawienie stopni jest podobnie zupełnie do... niczego... :-)

  Królewskie Sklepienie w Anglii ogranicza się rzeczywiście do jednego stopnia Mistrza Królewskiego Sklepienia. W Irlandii do dwóch: Mistrza Znaku i Mistrza Królewskiego Sklepienia (obejmującego ceremonię znaną jako przejście przez kurtyny, czyli "passing of the veils"). W Szkocji mamy do czynienia z trzema stopniami: Mistrza Znaku, Doskonałego Mistrza (Excellent Master, na rytuał którego składa się ceremonia przejścia przez kurtyny) i Mistrza Królewskiego Sklepienia. W USA mam cztery stopnie: Mistrza Znaku, Dawnego Mistrza, Najdoskonalszego Mistrza (Most Excellent Master - stopień stworzony w Ameryce) i Mistrza Królewskiego Sklepienia. To cztery najpopularniejsze warianty masonerii Royal Arch.

  Dodajmy, że w Anglii Mistrzowie Znaku mają osobną Wielką Lożę Mistrzów Znaku.

  Ciężko też zgadnąć czemu Ryt York nazywacie "rycerskim". Ryt ów to masoneria Królewskiego Sklepienia + tzw. krypta (nie wszędzie obowiązkowo) + templariusze, czyli trzy składowe, z których tylko jedna i przecież nie najważniejsza, ma charakter rycerski. Bo generalnie trudno wśród stopni doskonalenia o stopień ważniejszy dogmatycznie od Royal Arch (to trochę jak ze stopniem Różanego Krzyża w którego perspektywie należy postrzegać zarówno stopnie RSDU 4-17, jak i 19-33, bo to nie numer stanowi o wadze przekazu).

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika