Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Rozważania wokół symboliki wody (deska symboliczna)

  • Lut 19, 2016
Dział: Deski
Czytany 2916 razy

Czcigodny Mistrzu

i Wy, Siostry i Bracia w swoich stopniach i urzędach.

WODA - prosty związek chemiczny, H2O, wcześniej zapisywany jako HHO - znany każdemu.

Tak, jak to bywa z prostymi rzeczami czy związkami, nie są one wcale takie proste jak się wydaje.Są za to do życia niezbędne. Kiedy ludzkość zaczęła rozwijać t.z.w. "wolną myśl", tj. około 5-6 lat p.n.e., według najbardziej rozpowszechnionego sposobu datacji, sprawiło iż rozkwitać zaczęły poszukiwania intelektualne, przyjmujące postać filozofii, fizyki, alchemii czy chemii.Rozwiązań na miarę rozumu, dedukcji i nauk. Podświadomie człowiek szuka wyjaśnienia rzeczy dla siebie niezrozumiałych, jakże jednak ważnych. Jeżeli nie posiadamy wiedzy - zaczyna działać wyobraźnia dzięki której rzeczy niewyjaśnione staramy się zrozumieć poprzez symbole przypisując im znaczenie według potrzeb. Tak było od początku cywilizacji.

Woda, a raczej woda jako symbol ...

Woda symbol. Czy tylko jeden?                       Otóż - NIE.

Woda to symbol chaosu, zmienności, niestałości, przeobrażenia, odrodzenia ciała i ducha, zmartwychwstania, płodności, potęgi, oczyszczenia, chrztu, mądrości, prawdy, dobra i zła, cnoty, łaski, zapomnienia, kosmicznego umysłu, magii i kobiecości. 

W wielu wierzeniach uznawano ją jako materię pierwotną. Podstawę wszechrzeczy, początek wszystkiego co żyje.

Woda to symbol o bardzo złożonym horyzoncie znaczeniowym. Jako bezkształtna i zróżnicowana masa symbolizuje pełnię wszelkich możliwości, lub na początek - wszelkiej egzystencji.

W różnych kulturach woda jako żywioł posiada nieco inną symbolikę. Niezależnie jednak od kontynentu, czy okresu dziejowego, wskazać można na wspólne dla kultur sposoby rozumienia wody. Ma punkty tożsame. Uważana jest za pramaterię. Większość ludów zamieszkałych nad rzekami i oceanami uznawały wodę za podstawę wszechrzeczy. Według Talesa z Miletu, jońskiego filozofa natury (fysis) obumieranie to martwe wysychanie, a zarodki wszystkiego są mokre, zaś odżywiający pokarm - soczysty.

To jońska filozofia przyrody narodzona w myśli w VI - VII w. p.n.e.   Woda wyobraża, oznacza także niestałość, chwiejność,inercję - przybiera kształt naczynia do którego się ją wlewa.

Mówi się w dziejach również o wodzie jako żywiole oczyszczenia.

Woda przynosi symboliczną śmierć i odrodzenie. Dokonuje się to zwłaszcza w ceremoniach kultowych podczas których umiera "stary" człowiek, a rodzi się "nowy" człowiek. Woda portrafi również odrodzić cały naród. Takie odrodzenie całego ludu miało nastąpić przy przejściu Izraelitów przez Morze Czerwone i przy przejściu przez Jordan, u progu Ziemi Obiecanej.  

Woda symbolizuje także płodność, życiodajność. Zapładniające są ciecze natury: deszcz, krew, nasienie, mleko.

Woda w symbolice, tak samo jak Ziemia, uznawana jest zasadą żeńską. Ma walory lecznicze, przywracania siły. Wiele kultowych uzdrowisk łączonych jest wraz z pojawieniem się bóstwa lub świętego. Przykładem może być epifania Madonny w Lourdes we Francji lub Scafati we Włoszech. 

Znaczenie kultowe, religijne mają wielkie rzeki: Ganges, Dżumna w Indiach, Nil, Tyber, Eufrat, Jordan.

W niektórych kulturach woda była także narzędziem kary. Również zbiorowej. Taką rolę spełnił żywioł potop, opisany w Eposie o Gilgameszu oraz w Biblii, czy drążenia - kropla po kropli.

Woda jako symbol zjawisk nieziemskich.

- Rusałka z siedzibą w jeziorze.

- Świtezianka jako piękna dziewczyna żądająca przysięgi wierności od       zakochanego w niej strzelca. Strzelec łamiąc przysięgę zostaje ukarany.Tak więc z wody przychodzi pokusa i kara.

Przykładów symboli wody w literaturze i muzyce jest dużo. Nadmienię tu kilka tytułów: Wymieniona już "Świtezianka" Adama Mickiewicza, "Nad wodą wielką i czystą", gdzie woda rejestruje zjawiska lecz nie poddaje się ich działaniu."Jak dawniej czysta stoi, wielka i przejrzysta", i dalej - "Tę wodę widzę dokoła i wszystko wiernie odbijam".

Jeszcze jeden fragment z wodą, który pełni ważną symboliczną rolę w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Upiór proszący o wodę, która ma go oczyścić ze zbrodni. "To krew, obmyje próg, dajcie ino bracie wody.Kubeł wody - gębę myć, suknie prać, nie będzie znać".

Nie sposób pominąć symboliki wody w jednej z najbardziej masońskich oper jaką jest "Carodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wszak rytuał inicjacji to nic innego jak fragment opery przejścia próby Żywiołów.

W tym oczywiście wody. W mniej może zauważalnym motywie; Papagena podaje dzban z wodą umierającemu z pragnienia Papageno, ten zaś napojony nie może zachować przysięgi milczenia. Czy woda jest tutaj źródłem życia, czy symbolem, który "rozwiązuje język"

Kto to wie? Ja tego nie wiem. Mozart wiedział?

Woda w Nowym Testamencie.

Wychodzenie z wody na brzeg jest rytuałem kontemplacji i rachunku sumienia

I wreszcie.

Woda i wino.

Chrystus dokonuje przemiany w Kanie Galilejskiej wody w wino. Symbolicznie oznacza to spotkanie tego co ludzkie i boskie. Spotkały się dwie strony: ludzka i boska.

Horacy w listach pisał:

"Nie przetrwają pieśni powstałe przy wodzie". Miał rację.

Nasuwa mi się, nie wiem dlaczego, przykład wody jako symbolu zamazywania i niszczenia prawdy. Mam na myśli lustrzane odbicie w wodzie. Cicha, spokojna, niczym nie zmącona tafla wody odbija piękny, często piękniejszy od rzeczywistego, obraz, wizerunek. Wystarczy jednak lekko poruszyć wodę, a zmienia się całe odbicie.Zmienia się obraz, niekoniecznie pozytywnie. Wzburzona, oszalała woda niszczy wszystko.Odbicie lustrzane przestaje istnieć lub zostaje zupełnie wypaczone. Przerażające. C'la vie. Tak też bywa z nami, ludźmi.Czasami mały powiew potrafi zniszczyć wizerunek człowieka na zawsze.

Inicjacyjne przejście przez Żywioły symbolizuje drogę w umyśle człowieka myślącego. Fizyczność Żywiołów dla człowieka idącego do światła nie jest trudem ani lękiem. Powinno dawać odczucie piękna, budzić pasje, rodzić mądrość. Jako wyzwanie powinna zaś stanowić źródło ludzkiego wysiłku, pracy.

Wodo czyń swoją powinność.

Rzekłem.

Brat Andrzej

Źródła:

"Strefa Wiedzy", Bryk z Wikipedii,

"Cztery Żywioły", Tomasz Agatowski,

"Słownik symboli", Władysław Kopaliński,

"Leksykon symboli", Herder,

"Das grosse Lexikon der Symbole" Fritz Glunk

       

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 kwiecień 2016 12:39
Więcej w tej kategorii: Historia masonerii w Izraelu »

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika