Apr 21, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Nieprzyjaciele nasi nie zawsze są przed nami

  • Lis 27, 2015
Dział: Deski
Czytany 1472 razy

Przystępując do rozważań na ten temat chcę wpierw zastanowić się nad pojęciem nieprzyjaciel.

Nieprzyjaciel to przeciwieństwo przyjaciela czyli człowiek mający wobec nas wrogie zamiary, usposobiony nieżyczliwie, niechętnie, inaczej mówiąc – wróg. Ale mogą to być również nieprzyjazne, nieprzychylne nam procesy czy zjawiska przebiegające w otaczającym nas świecie zewnętrznym, niezależne od nas, od naszej woli i umiejętności. Dla rolnika nieprzyjazne będą deszcze w czasie żniw lub ich brak na wiosnę. Dla wędrowca nieprzyjazne mogą być przestrzenie, przez które przechodzi. Natomiast na pewno nieprzyjacielem każdego człowieka budującego, stwarzającego sobie swoją egzystencję według wytyczonego celu są wszelkiego rodzaju kryzysy gospodarcze, kataklizmy, wojny.

Każdy bowiem człowiek ma marzenia i wytycza sobie pewne cele, które chce osiągnąć. Ale, jak pisze w swojej książce „Zapytaj samego siebie” Jan Szczepański „...trzeba słuchać i żyć w zgodzie ze swoim organizmem, ... ze swoimi zdolnościami, umiejętnościami, wiedzą, inteligencją itp. i nie marzyć o celach niemożliwych do osiągnięcia. Trzeba także żyć w zgodzie ze społeczeństwem, słuchać prawa, moralności, przyzwoitości, przestrzegać reguł postępowania, a wtedy żyjąc w takiej harmonii z wymaganiami organizmu, psychiki i społeczeństwa wraz z jego kulturą, możemy być pewni osiągnięcia zadowolenia i szczęścia.”

Niewątpliwie wielu ludzi postępuje według tych reguł i, jeśli nie nastąpi żaden kataklizm, swoje cele osiąga. Ale mamy wśród nas wielu indywidualistów, geniuszy, buntowników, którzy nie podporządkowują się ustalonym regułom. Ci na ogół tworzą nowe ideologie, teorie naukowe, dokonują ważnych odkryć, słowem są czynnikiem zmian i postępu. Bywa jednak i tak, że z buntowników wyrastają przestępcy.

Życie nasze nie jest jednak pasmem sukcesów i udanych zamierzeń, każde bywa znaczone większymi lub mniejszymi porażkami, zawiedzionymi nadziejami. Tutaj chcę zacytować Leszka Kołakowskiego, który w swoich „Mini wykładach o maxi sprawach” tak pisze: „...wielu ludzi potrzebuje wrogów, aby na nich skierować agresję frustracyjną. Jest nadzwyczaj pożyteczne, by ktoś inny był odpowiedzialny za moje niepowodzenia.”

Np. dla ucznia będzie to nauczyciel, który się na niego „zawziął” a nie jego własne lenistwo, zaś dla pracownika szef, który nie chce zauważyć jego poświęcania się dla dobra firmy. Partie polityczne a nawet rządy, zwłaszcza totalitarne „mówią bezustannie o spiskach wymierzonych w naród czy państwo. W różnych krajach rozmaicie są te spiski wymyślane: często są to Żydzi albo Żydo-masoni, albo liberałowie, albo komuno-liberałowie, albo wreszcie imigranci. [tutaj wtrącę, że u nas są to Żydzi, masoni a ostatnio zaś postkomuna] Reżimy komunistyczne i faszystowskie musiały nieustannie wyszukiwać wrogów i same produkowały tych wrogów. Czasami wrogowie byli rzeczywiści, czasem sztucznie wytwarzani.” Ponieważ „...wrogowie są nieraz tak potrzebni, że życie bez nich wydaje się nie do pomyślenia, są pożądanym warunkiem trwania.” Tyle Leszek Kołakowski.

Lecz powróćmy do indywidualnego człowieka. Każdy z nas ma, jak wspomniałam wcześniej, swoje marzenia i cele życiowe, które ma nadzieję w swym życiu urzeczywistnić.

Niestety, zdarza się jednak, że nieprzyjaciel czyhający w cieniu niweczy nasze plany. Często bywa to podstępna choroba tocząca nasze ciało, wypadek przykuwający nas na resztę życia do fotela, ale może to być też człowiek. Człowiek, który zazdrości nam sukcesów, powodzenia, stanowiska czy majątku. Człowiek, który przywdziewa maskę przyjaciela, aby się do nas zbliżyć, zdobyć nasze zaufanie, poznać nasze tajemnice czy ułomności i wykorzystać je przeciwko nam.

Ale czy zawsze nieprzyjaciele są winni naszych niepowodzeń? Czy porywając się „z motyką na słońce” nie przeceniamy naszych sił? A gdy przegrywamy, popadamy w frustrację i zaczynamy szukać winnych naszych nieszczęść.

Norwid przestrzegał: „Gdy szukasz nieprzyjaciół twoich nieprzyjaciół, to szukasz tylko ostrza, żebyś ranę zaciął.”

(...) Spójrzmy w zwierciadło swej duszy i przeanalizujmy swoje postępowanie. Lustro to nie tylko atrybut Afrodyty-Wenus. To przede wszystkim symbol nieba, słońca, życia. Jest narzędziem samopoznania, refleksji nad sobą i nad widzialnym Kosmosem – jest emblematem jasności i prawdy. Odbija duszę człowieka, jego troski i uczucia, przywołuje wspomnienia.

Profan chcący zostać masonem musi przejść kilka prób, aby uświadomić sobie, że droga do bycia dobrym i mądrym człowiekiem nie jest gładka, ma wiele wybojów i chropowatości. Ale chcąc zbliżyć się do ideałów wolnomularstwa, którymi są: wolność, równość, braterstwo i tolerancja, trzeba tę drogę pokonać.

Na ogół przeciętny człowiek dopiero w obliczu traumatycznych przeżyć zaczyna zastanawiać się nad istotą własnego życia, nad swoim postępowaniem, nad stosunkiem do swoich bliźnich i przyjaciół. Mason czyni to przez cały czas przebywania w Loży. Bowiem adept wolnomularstwa w procesie skomplikowanych rytuałów otrzymuje narzędzia i wiedzę konieczne do pracy nad własnym rozwojem. A poprzez nauczanie, deski (czyli wykłady) i dyskusje, tę wiedzę poszerza. To pozwala mu na głębsze spojrzenie na siebie samego.

Zatem celem wolnomularstwa jest doskonalenie poszczególnych ludzi – członków stowarzyszenia a poprzez nich „działanie dla postępu materialnego, moralnego i duchowego ludzkości.” By nieprzyjaciele nasi mieli odwagę stanąć przed nami z otwartą przyłbicą a nie ukrywać się w cieniu i działać podstępnie.

Ostatnio zmieniany niedziela, 06 grudzień 2015 22:01

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika