Jul 17, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Religijna paramasoneria

Nie istnieje oczywiście żadna religijna masoneria, lecz niektórzy uważają, że istnieje masoneria żydowska, protestancka i katolicka.

"Masoneria żydowska"

Bnai Brith, czyli Niezależny Zakon Synów Przymierza (Independent Order of B'nai B'rith) - organizacja żydowska, nacjonalistyczna i syjonistyczna. Ich ryt stanowi mieszankę rytu York i Odd Fellows. Zob. więcej: B’nei B’rith w Polsce

"Masoneria protestancka"

Zakon Oranżystów (oranżyści) - organizacja braterska skupiająca protestantów w strukturach organizacyjnych i w formie podobnej do masonerii, słyną z organizacji marszów, które w przeszłości wywoływały wiele zamieszek. Organizacja o inklinacjach antykatolickich.

Linki:

OrangeNet! - the hub of orangeism on the net
Wielka Loża Oranżystów Irlandii
Wielka Loża Oranżystów Szkocji
Orange Chronicle
The Dynamics of Orangeism in Scotland - the social sources of political influence in a large fraternal organisation
Hiberniści i Oranżyści

"Masoneria katolicka"

Opus Dei. Już w latach 40. J. Escriva, założyciel Opus Dei, został postawiony przed Trybunałem do Ścigania Masonerii, gdzie oskarżono go o ...herezję i spiskowanie przeciw Kościołowi. Ówczesny generał jezuitów, Włodzimierz Ledóchowski, twierdził wówczas: „Są tam przejawy ukrytych tendencji zdobywania świata w formie chrześcijańskiej masonerii”. Brało się to zapewne z rewolucyjnych jak na owe czasy metod ewangelizacyjnych. We Włoszech w roku 1986 powołano specjalną komisję parlamentarną w celu zbadania „knowań katomasonerii”. Zob. więcej: Czy istnieje kościelna masoneria?

Jak podkreślałem, po dokładniejszych poznaniu zarówno masonerii, jak i powyższych religijnych czy narodowo-religijnych "masonerii", oczywistym jest, że organizacje te w żadnym razie nie mogą być określone masońskimi. Poza pewnymi podobieństwami w niektórych przejawach formalnych, na gruncie ideowym różnice są fundamentalne.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika