May 27, 2019 Last Updated 9:01 PM, Feb 20, 2019

G. Andrzejczyk - Bruno. Bioety…

Od Redakcji - nie sposób w krótkim teście opowiedzieć o jakieś dzi...

Adam Witold Wysocki nie żyje

Płaczmy, płaczmy, płaczmy lecz nie traćmy nadziei. Wolnomularstwo Polskie, a sz...

O masonerii we Wrocławiu

Zapraszamy na spotkanie z wolnomularzem, członkiem jednej z polskich lóż...

Ja jako mason

Tekst opublikowany pierwotnie  w książce: "Pół świata moje!" - oficyna wydawnicza VOLUMEN

Wojciech Giełżyński - Ja jako mason

Masonem jestem od kilkunastu lat. Czyli wolnomularzem. Przyjęty do masonerii byłem w Paryżu. Potem pełniłem obowiązki „czcigodnego”, czyli jakby prezesa warszawskiej loży "Kultura”. Niewielu jest nas w Polsce, pewnie ze dwie setki. Na Kubie, już „fidelowskiej” – parokrotnie mniejszej od Polski – pół wieku temu było masonów. 34000! Masoneria jest związkiem ludzi, którzy Wojciech Gielzynski fartuszekprawie od trzystu lat dążą do naprawy, a choćby poprawy świata, stosując rozmaite działania społeczne i przestrzegając określonych rygorów etycznych. Nie mało im się powiodło. Na przykład masonami byli prawie wszyscy liderzy Wielkiej Rewolucji Francuskiej, która zapoczątkowała radykalny przełom w świecie – od rządów autokratycznych, do demokratycznych. Szkoda jedynie, że bardzo często używała do tego celu – gilotyny. W Polsce, w końcu XVIII wieku, masonami byli prawie wszyscy Polacy, którzy zapoczątkowali i wspomagali uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Ale okresem szczególnie owocnych działań masonów były początki XX wieku. Wtedy to pod ruskim zaborem była nie więcej niż setka „braci” (jak się zwą członkowie lóż), ale skutecznie wspomagali oni całą plejadę jawnych bądź utajnionych organizacji społecznych, które popierały działania Józefa Piłsudskiego, w tym przede wszystkim tworzenie Legionów. Oto lista organizacji, którymi de facto kierowali masoni: - Towarzystwo Kooperatystów, promujące rozwój spółdzielczości (początki „Społem”); - Koło Obrońców Politycznych, które ocaliło wielu bojowników o niepodległość; - Stowarzyszenie „Zaranie” oraz Kółka Staszicowskie, zalążek ruchu ludowego; ! Stronnictwo Radykalno-Narodowe (nieduże, lecz aktywne). Ponadto w wielu organizacjach masoneria miała „swoich ludzi”, którzy im nadawali ton. Oto ich niepełna lista: Towarzystwo Kultury Polskiej, Polskie Stowarzyszenie Przyjaciół Pokoju, Związek Chłopski, Towarzystwo Biblioteki Publicznej, Towarzystwo Tajnego Nauczania, Towarzystwo Kursów Naukowych, Stronnictwo Postępowej Demokracji, Organizacja Nauczycieli Niepodległościowych, Stowarzyszenie Wolnomyślicieli Polskich, a przede wszystkim Liga Państwowości Polskiej, która w latach Pierwszej Wojny była jedną z najważniejszych partii niepodległościowych. Niemal do wszystkich tych organizacji należał, a kilku przewodził, ambitny myśliciel (z zawodu psychiatra) Rafał Radziwiłłowicz, a drugim nie mniej pracowitym masonem był Stanisław Patek, adwokat, który wielu Polaków uratował od carskiej Szubienicy. W pierwszych latach odrodzonej Polski był Ministrem Spraw Zagranicznych.

Dyskretnie patronował im Stefan Żeromski, choć sam zapewne wolnomularskich ślubów nie złożył. Ale to on stworzył powieściową postać „Doktora Judyma”, którego wzorem był właśnie – Radziwiłłowicz. W kręgach klerykalnych, katolickich, zdecydowanie wrogich masonerii, podnoszony był – a często jest i teraz – zarzut, iż jest ona tworzeniem „nowej religii”; i to przez. bezbożników. W tym zarzucie jest maleńkie źdźbło prawdy. Istotnie, pod pewnym względem masoneria rzeczywiście przypomina religię, a ściślej... niektóre idee wielu religii, bo kojarzy ona w swoim etosie ich pozytywne elementy. Z chrześcijaństwem łączy ją to, że aprobuje większość z Dziesięciorga Przykazań. Z islamem jest zgodna, że każdy ma obowiązek wspomagania ubogich. Z buddyzmem zgadza się, że cierpienie (dukha) wynika z pożądania (triszna) oraz z niewiedzy (awidja). Do hinduizmu podobna jest masoneria przez to, że także głosi, iż ludzie wolą istnieć i nikt nie chce umierać, choć wie, że umrze. A z konfucjanizmem to, że wprawdzie ludzie pragną bogactwa i zaszczytów, jeśli jednak nie można ich osiągnąć uczciwą drogą, lepiej ich nie posiadać. W lożach należy myśleć, medytować, spierać się o to, jak wspomagać demokracje, a eliminować resztki jedynowładztwa. To wręcz jest obecnie powołaniem masonerii! A jej głównym wrogiem jest ZŁO. Każde ZŁO! Niestety, taoizm naucza, że nie zawsze wiadomo, co jest złe, a co dobre. Jak wszystkie religie, także masoneria ma rozmaite obrzędy i rytuały. Ale o tym – cicho sza! One są otulone sekretem (i dlatego niniejszy rozdział niniejszej książki jest taki króciutki). Jeśli jednak jakiś mason nade wszystko ceni właśnie gesty i rytuały, co się zdarza, to niech lepiej – to mój pogląd osobisty! – siedzi sobie w domu i nie pojawia się na spotkaniach lożowych. Bo one mają promować DOBRO, a do tego wiodą nie gesty, lecz rzetelne debaty. Takie, które przybliżają optymalne rozwiązania. Czy to się masonerii udaje? Owszem. Oby się udawało częściej.

3 komentarzy

  • Link do komentarza Piotr Piotr środa, 07 grudzień 2016 03:21

    Bądź dobry dla fali imigrantów

  • Link do komentarza Joanna Joanna środa, 23 listopad 2016 17:54

    ZRESZTĄ, TERAZ NA PEWNO WIESZ, CO TO JEST DOBRO, PIĘKNO, MIŁOŚĆ, WIECZNOŚĆ - I KTO JEST DARCZYŃCĄ TEGO DLA LUDZI. WIDZISZ, PANIE MASONIE, Z WIECZNOŚCI POZAZIEMSKIEJ, KTO BYŁ TWÓRCĄ TEGO, A KTO SPARODIOWAŁ TO I OKŁAMAŁ LUDZKOŚĆ. ZŁO, NIESTETY, PANIE MASONIE, JEST OSOBOWE...ALE PAN TO JUŻ SAM WIESZ DOKŁADNIE, BO STAMTĄD, TJ. Z WIECZNOŚCI JUŻ WIESZ WSZYSTKO...

  • Link do komentarza Joanna Joanna środa, 23 listopad 2016 17:50

    "Bo one mają promować DOBRO, a do tego wiodą nie gesty, lecz rzetelne debaty" - POMYŁKA, PANIE MASONIE, DEBATY RZETELNE RZADKO WIODĄ DO DOBRA. DO DOBRA WIEDZIE TYLKO DOBRO. A DOBRO JEST TYLKO Z DOBRA. NIE Z DEBAT, NIE Z GADANIA I SYNKRETYZMU RELIGIJNEGO BEZ TRADYCJI I RZETELNYCH PODSTAW NAUKOWYCH. DOBRO, PANIE MASONIE, ISTNIEJE OBIEKTYWNIE. JEST ONO POCHODZENIA BOSKIEGO. CZŁOWIEK TYLKO NAŚLADUJE TO, CO BÓG MU PODAROWAŁ. DEBATAMI TEGO NIE ZDOBĘDZIE NIKT.

Skomentuj

Upewnij się, że uzupełnisz wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*). Możesz używać podstawowych znaczników html.Wykonaj zadanie w okienku poniżej, żeby dodać komentarz

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masońska symbolika dla laika

13 Lis 2015 Symbolika