Apr 30, 2017 Last Updated 3:48 PM, Apr 28, 2017

Wojciech Mościbrodzki - Filozo…

Drodzy Państwo,  Kanał MaxMediaStream (http://maxmediastream.pl/)  na...

Masoński rytuał dostępny dla k…

Wielka Loża Rosji, obediencja  rozpoznawana jako regularna m.in. przez Wiel...

Apel Republikański

Wielki Wschód Francji (Grand Orient de France), Federacja Francuska Zakon...

Kim są masoni?

Różnie. Zwykłymi ludźmi, choć często niezwykłymi. Jedna z naszych sióstr powiedziała mi kiedyś, że masonem nie zostaje się w czasie inicjacji. Masonem się człowiek rodzi. Masoni to ludzie, którzy większość swojego życia poświęcają dobru innych ludzi oraz własnemu rozwojowi. 

Wśród nasa są zarówno profesorowie, jak i ludzie bez formalnego wykształcenia. Ludzie zajmujący się pracą naukową oraz rzemieślnicy, czy przedstawiciele służb (Znam przynajmniej jednego policjanta z drogówki, który jest wolnomularzem). Jesteśmy w różnym wieku. Znam wolnomularza, który jest dwudziestokilkuletnim studentem, jest wśród nas też profesor po 90tce. Różnie wyglądamy. Są wśród nas ludzie szczupli i otyli, dobrze ubrani i ci, którzy nie zwracają na to szczególnej uwagi. Są osoby z długimi włosami i z krótkim; z tatuażami i bez. Są Polacy i obcokrajowcy. Katolicy, Protestanci i ateiści. Osoby o pogladach prawicowych i bardzo lewicowych. Zresztą, nie pytamy się o to siebie nawzajem. Na ogół. 

Mamy różne pasje. Jeden brat zbiera antyki. Inna siostra jest śpiewaczką. Mamy siostrę wegankę i brata, który na każdej agapie (kolacja po pracach) zjada kaszankę. Mamy wśród nas motocyklistów i zapalonych narciarzy. Każdy z nas jest inny. Ale wszyscy, bez wyjątku jesteśmy ludźmi wolnymi i ludźmi dobrych obyczajów. 

Co robimy, gdy się spotykamy?  - Rozmawiamy, śmiejemy się. Jesteśmy grupą przyjaciół. Opowiadamy sobie co słychać. Co w pracy, co w domu. Gdzie się spotykamy? U kogoś, w kawiarni, na grilu, robimy pikniki. Na facebooku. Tu najczęściej ;-) 

Rytualne prace? To piękna tradycja. Zakładamy masońskie atrybuty. Fartuchy, sotuary. Wchodzimy do loży. Siadamy. Otwieramy prace i pracujemy. W czasie prac zawsze jest deska (referat) - to uczta intelektualna, omawiane są różne sprawy. Chociażby sprawy tego portalu, czytana jest korespondencja - do loży ludzie piszą w różnych sprawach. Kroś zaprasza nas na swoje prace (inna loża), ktoś pisze aplikację o przyjęcie w nasze szeregi. 

Masoneria, wbrew stereotypom, nie jest tajnym stowarzyszeniem, które dąży do władzy. Masoneria jest grupą przyjaciół, którzy każdego dnia chcą stawać się lepszymi ludźmi. Warto być masonem. 

My na Facebooku

Subskrybuj nasz newsletter

Chcesz być na bieżąco z tym, co dzieje się w polskiej i nie tylko masonerii? Zapisz się na newsletter.

Najczęściej czytane

Wielki Wschód Polski 1910-18

13 Lis 2015 historia masonerii

Masoneria Liberalna

08 Lis 2015 masonopedia

Kuba Puchan - To był zamach! -

08 Gru 2016 Z zycia loz RP